- 16 Chn./WizSense
- 1 LAN
- Max 448Mbps Bandwidth
- 1x HDMI, 1x VGA
- 2 SATA Ports
- Alarm In 4 / Out 2
- 12VDC
- IVS,SMD,Face comparison, Fisheye Dewarp, AcuPick
- 1 LAN
- Max 448Mbps Bandwidth
- 1x HDMI, 1x VGA
- 2 SATA Ports
- Alarm In 4 / Out 2
- 12VDC
- IVS,SMD,Face comparison, Fisheye Dewarp, AcuPick
DE-Stock: 10 products (1-3 days)
EU-Stock: 75 products (10-15 days)
- 16 channel Recorder WizSense
- Supports H.265+/ H.265/ H.264+/ H.264/ MJPEG (secondary stream) codec
- Max. 448 Mbps incoming bandwidth (200 Mbps when AI functions are activated by recorder)
- Live image and playback up to 32 MP
- Supports H.265+/ H.265/ H.264+/ H.264/ MJPEG (secondary stream) codec
- Max. 448 Mbps incoming bandwidth (200 Mbps when AI functions are activated by recorder)
- Live image and playback up to 32 MP
- Decoding capability if AI deactivated: 6 channels@12MP 25fps,10 channels@8MP 25fps, 16 channels@4MP 25fps, 16 channels@2MP 25fps
- Decoding capability if AI activated: 5 channels@12MP 25fps,8 channels@8MP 25fps, 16 channels@4MP 25fps, 16 channels@2MP 25fps
- Direct image output via 1x HDMI and 1x VGA / main window and sub window splitting possible
- 2x SATA port for up to 20 TB
- 2x USB (1x USB 2.0 front, 1x USB 3.0 rear)
- 2x SATA port for up to 20 TB
- 2x USB (1x USB 2.0 front, 1x USB 3.0 rear)
- 1x RJ-45 Port 1000Mbps
- 1x audio input / 1x audio output (RCA connector)
- 4x alarm inputs / 2x alarm outputs
- RS-232 and RS-485 port
- Supports P2P function
- Supports Point of Sale (POS)
- Supports Fisheye Dewarp for up to 4 channels
- 1x audio input / 1x audio output (RCA connector)
- 4x alarm inputs / 2x alarm outputs
- RS-232 and RS-485 port
- Supports P2P function
- Supports Point of Sale (POS)
- Supports Fisheye Dewarp for up to 4 channels
- Supports Acupick for up to 16x Acupick cameras
- Supports AI via camera:
Face detection/face comparison, video metadata (people, vehicles, non-vehicles), perimeter protection, SMD, stereo analysis, crowd detection, people counting, ANPR, vehicle density, heat map, PSA, object detection, noise detection, AcuPick
- AI via recorder:
-
4x channels AcuPick; or
-
4x channels video metadata (22 attributes); or
-
4x channels face detection/face comparison; or
-
8x channels perimeter protection (10 IVS rules); or
-
16x channels SMD Plus
Intelligent Video System (IVS), with advanced deep learning algorithms, rules are implemented by the recorder, IVS camera not necessary, selection is limited by function, not all rules are possible at the same time:
Parameter settings (AI via recorder)
- AcuPick intelligent creation of attributes for searching in playback across multiple camera channels / for up to 4 channels via recorder // or for up to 16 channels via camera
-
AI search for attributes (age, gender, top color, top type, pants color, pants type, hat, bag, umbrella)
- Video metadata intelligent creation of attributes (in the video channel / for up to 4 channels via recorder // or for up to 16 channels via camera
-
Creation of human attributes (age, gender, top color, top type, pants color, pants type, hat, bag, umbrella)
-
Creation of motor vehicle attributes (license plate, license plate color, vehicle shape, vehicle type, brand, phone in hand, seat belt, vehicle interior, country of origin)
-
Creation of non-motor vehicle attributes (vehicle type, vehicle color, number of people, helmet)
- Face detection (face capture) with metadata/attributes for up to 4 channels via recorder // or for up to 16 channels via camera
-
AI search face comparison (face identification) with up to 12 images/sec. possible simultaneously, search for similarities in percent
-
AI search face detection (face capture) via filter with attributes: age, gender, facial expression, glasses, mask, beard
- Perimeter protection with object filter for people and vehicles for rules such as tripwire and area monitoring / for up to 8 channels via recorder, with 10 IVS rules each // or for up to 16 channels via camera
-
AI search via filters for people, vehicles
- SMD improved motion detection, triggered by people and/or vehicles, for up to 16 channels via recorder // or for up to 16 channels via camera
-
AI search via filters for people, vehicles
Video Search
Search playback using the calendar function or intelligent search using an image or attributes for selected channels.
General video search (search using calendar function)
Target video by attributes or images in a specific time period
- Face detection (rule: recorder or camera must support face detection)
-
Search using filters with attributes: Gender, age, glasses, beard, mask, facial expression
- Face recognition (rule: recorder or camera must support face recognition)
-
Face recognition with up to 12 images simultaneously possible, search for similarities in percent
-
Search via filter with attributes: gender, age, glasses, beard, mask, facial expression
- Person recognition (rule via recorder or camera must support video metadata)
-
Search via filters with attributes: age, gender, clothing, shoes, hat, mask, bag, umbrella, gloves, seat belt
- Motor vehicle recognition (rule via recorder or camera must support video metadata)
-
Search using filters with attributes: license plate, list, vehicle color, vehicle type, brand, license plate color, car extras, on the phone, wearing a seatbelt, smoking, country
- Non-motor vehicle detection (rule via recorder or camera must support video metadata)
-
Search using filters with attributes: vehicle type, vehicle color, number of people, helmet
Event video by event type and rule type within a specific time period
- SMD smart motion detection (rule via recorder or camera must support SMD)
-
Search using filters for people, vehicles, animals
- IVS rules (camera must support at least one of the IVS rules)
-
Search for line crossing (filter for people, vehicles, non-vehicles)
-
Search for intrusion (filter for people, vehicles, non-vehicles)
-
Search for abandoned objects
-
Search for missing objects
-
Search for loitering
-
Search for rapid movement
-
Search for crowds
-
Search for virtual fence crossings
-
Search for parking detection
- Stereo analysis (camera must support stereo analysis function)
-
Search for fall detection
-
Search for approach
-
Search for violence detection
- Object monitoring (camera must support object monitoring function)
-
Search for missing or added objects, such as luggage, bags, boxes, non-vehicles, in a defined area and time period
- POS Point of Sale (integration of cash register into recorder)
-
Search for POS information within a defined time period
AcuPick Search by attributes or images within a specific time period
- Person detection (rule via recorder or camera must support AcuPick)
-
Search via filters with attributes: age, gender, top color, top type, pants color, pants type, hat, bag, umbrella
- Motor vehicle detection (rule via recorder or camera must support AcuPick)
-
Search using filters with attributes: vehicle color, vehicle type, brand, on the phone, wearing a seatbelt, smoking
AI reports
- Face statistics (camera must support face detection function)
- People counting (camera must support people counting function)
-
Evaluation of the number of entries, number of exits in the defined area and time period
- Crowd density (camera must support crowd detection function)
- Vehicle density (camera must support vehicle detection function)
- Video metadata (camera must support video metadata function)
- HeatMap (camera must support area frequency graph (heat map))
-
Display of high and low frequency areas in the defined period as a heat map / export as BMP image file
| Colour: | Black |
|---|---|
| Recorder-technology: | NVR |
| Video Input: | 016 channel |
| Recording Rate: | 448 Mbps (200 Mbps when AI function enabled) |
| Recording Resolution: | 32MP, 24MP, 16MP, 12MP, 8MP, 6MP, 5MP, 4MP, 1080p, 720p, D1, CIF, QCIF |
| Compression: | H.265+/ H.265/ H.264+ /H.264 /MJPEG |
| Display Resolutions: | 7680x4320, 3840x2160, 1920x1080, 1280x1024, 1280x720 |
| HDMI: | 1 output |
| VGA: | 1 output |
| Audio In: | 01 channel (RCA) |
| Audio Out: | 01 channel (RCA) |
| Alarm Input: | 04 channels |
| Alarm Output: | 02 channels |
| HDD Ports: | 02 SATA Ports |
| Max. HDD capacity each: | 16 TB |
| USB Ports: | 2 USB Ports (1x USB 3.0, 1x USB 2.0) |
| Ethernet: | 1 RJ-45 port |
| Power Supply: | AC 100V~240V, 50~60 Hz |
| Power Consumption: | < 10W (without HDD) |
| RS232: | 1 Port for PC or Keyboard Communication |
| RS485: | 1 Port for PTZ Control |
| Operating Conditions: | -10°C ~ +55°C / Less than 93% RH |
| Dimensions: | 1U |
| Acupick: | Yes |
| Fisheye-Dewarping: | Yes |
| Face Detection: | Yes |
| Face Recognition: | Yes |
| Perimeter Protection: | Yes |
| Quick Pick: | No |
| SMD: | Yes |
| Videometadata: | Yes |
| Special Feature: | AcuPick, IVS, POS, Fisheye Dewarping, Face Event, People Counting, ANPR |