- Supports H.265+/H.265/H.264+/H.264/MJPEG Codec
- Max 1280Mbps Bandwidth
- Image output 4xHDMI and 2xVGA
- IVS/SMD/Face comparison/Videometadat
- Alarm In/ out
- RAID
DE-Stock: 5 products (1-3 days)
EU-Stock: 9 products (10-15 days)
- 32 channel recorder / WizMind
- Supports H.265+/ H.265/ H.264+/ H.264/ MJPEG (secondary stream) codec
- Max. 1280 Mbps incoming bandwidth (640 Mbps when AI functions are activated by recorder)
- Live image and playback with up to 32 MP
- Direct image output via 4x HDMI and 2x VGA / main window and sub-window splitting possible.
Display for HDMI1,2,3 in 4K, HDMI4 then in 1080p.
- 8x SATA port for up to 20 TB
- 1x eSATA port
- 4x USB (2x USB 2.0 front, 2x USB 3.0 rear)
- 1x audio input / 2x audio output (RCA connection)
- 16x alarm inputs / 8x alarm outputs
- 2x LAN connections
- RS-232 and RS-485 port
- Does not support Quick Pick
- Supports Acupick for up to 32x Acupick cameras
- Supports P2P function
- Supports Point of Sale (POS)
- Support Fisheye Dewarp for 4x Chn.
Latest firmware version required for AI functions (available in the support portal):
- Supports AI through camera:
Face detection / face comparison, video metadata( people, vehicles, non-vehicles), perimeter protection, SMD Plus, people counting, crowd counting, heat map, stereo analysis, ANPR, vehicle density.
- AI through recorder:
5x channel face detection / face comparison; or
24x channels perimeter protection; or
32x channel SMD Plus; or
8x channel video metadata
Intelligent Video System (IVS), with advanced deep learning algorithms, rule is implemented by the recorder, IVS camera not necessary, selection is limited by function, not all rules are possible at the same time:
Parameter settings (AI by recorder)
- Perimeter protection with object filter human, vehicle for rules such as tripwire and area monitoring / for up to 24 channels by recorder, with 10 IVS rules each // or for up to 32 channels by camera
AI search via human, vehicle filter
- SMD improved motion detection, triggered by people and/or vehicles, for up to 32 channels by recorder // or for up to 32 channels by camera
AI search via human, vehicle filter
- Face comparison (facial identification) with database comparison of defined images (up to 40 databases with 300,000 images possible) for up to 8 channels by recorder; checking of 16 facial images/sec // or for up to 32 channels by camera
- Face detection (facial recognition) with metadata/attributes for up to 8 channels by recorder // or for up to 32 channels by camera
AI search face comparison (face identification) with up to 16 images/sec. simultaneously possible, search for similarities in per cent
AI search face detection (facial recognition) via filters with attributes: Age, gender, facial expression, glasses, mask, beard
- Video metadata (video structuring/attributes) for up to 8 channels by the recorder:
People capture with metadata/attributes: Image of face, gender, clothing, colour, ...
Vehicle capture with metadata/attributes: Image of vehicle, image of number plate, number plate capture, vehicle type, vehicle colour, sun visor, seatbelt fastened, smoking, phone use
Two-wheeler detection with metadata/attributes: Vehicle type, vehicle colour, ...
Intelligent (AI) search
- Face identification (rule by recorder or camera must support face identification)
Face identification with up to 16 images simultaneously possible, search for similarities in per cent
- Face detection (rule by recorder or camera must support face detection)
Search via filters with attributes: Age, gender, facial expression, glasses, mask, beard
- Perimeter protection (rule by recorder or camera must support perimeter protection)
Search via filter human, vehicle
- SMD Improved motion detection (rule by recorder or camera must support SMD)
Search via filter human, vehicle
- IVS rules (camera must support at least one of the IVS rules)
Search for line crossing (filter human, vehicle, non-vehicle)
Search for area monitoring (filter human, vehicle, non-vehicle)
Search for abandoned object
Search for missing object
Search for loitering
Search for fast movement
Search for crowds of people
Search for virtual fence crossed
Search for parking detection
- Stereo analysis (camera must support stereo analysis function)
Search for fall detection
Search for proximity
Search for violence detection
- Person detection (camera must support person detection)
Search via filter with attributes: Top, top colour, trouser type, trouser colour, hat (helmet), bag, gender, age, umbrella, waistcoat, alarm type
- Licence plate recognition (camera must support ANPR function)
Create white/black list for licence plate / supports alarm output / supports recording
- Vehicle detection (camera must support vehicle detection function (video metadata))
Search via filters with attributes: Type (list), Vehicle colour, Vehicle type, Car make, Licence plate colour, Car extras, On phone, Buckled up, Country
- Non-car detection (camera must support car detection function (video metadata))
Search via filter with attributes: Vehicle colour, vehicle type, hat (helmet)
- People counting (camera must support people counting function)
Evaluation of the number of entries, number of exits in the defined area and time period
Evaluation and export via image or CSV file
- HeatMap (camera must support area frequency graphic (heat map))
Display of high and low frequented areas in the defined period, as heat map / export as BMP image file
Remark:
The recorder can only analyse events intelligently, this requires cameras with intelligent features, the recorder only has limited intelligent features!
e.g. for ANPR licence plate recognition a camera with ANPR feature is required, ... etc..
| Colour: | Blue |
|---|---|
| Recorder-technology: | NVR |
| Video Input: | 032 channel |
| Recording Rate: | 1280 Mbps |
| Recording Resolution: | 32MP, 24MP, 16MP, 12MP, 8MP, 6MP, 5MP, 4MP, 1080p, 1,3MP, 720p, D1, CIF |
| Compression: | H.265+/ H.265/ H.264+ /H.264 /MJPEG |
| Display Resolutions: | HDMI1-2: 3840x2160, 1920x1080, 1280x1024, 1280x720 / HDMI3: 7680x4320, 3840x2160, 1920x1080, 1280x1024 / HDMI4: 1920x1080, 1280x1024, 1280x720 / VGA1-2: 1920x1080, 1280x1024, 1280x720 |
| HDMI: | 4 outputs |
| VGA: | 2 outputs |
| Audio In: | 01 channel (RCA) |
| Audio Out: | 02 channel (RCA) |
| Alarm Input: | 16 channels |
| Alarm Output: | 08 channels |
| HDD Ports: | 08 SATA Ports |
| Max. HDD capacity each: | 20 TB |
| eSATA: | 01 eSATA Port |
| USB Ports: | 4 USB Ports (2x USB 2.0, 2x USB 3.0) |
| Ethernet: | 2 RJ-45 Ports |
| Power Supply: | AC 100V~240V, 50~60 Hz |
| Power Consumption: | < 18W (without HDD) |
| RS232: | 1 Port for PC or Keyboard Communication |
| RS485: | 1 Port for PTZ Control |
| Operating Conditions: | -10°C ~ +55°C / Less than 93% RH |
| Dimensions: | 2U |
| RAID: | 0/1/5/6/10 |
| Acupick: | Yes |
| Fisheye-Dewarping: | Yes |
| Face Detection: | Yes |
| Face Recognition: | Yes |
| Perimeter Protection: | Yes |
| Quick Pick: | No |
| SMD: | Yes |
| Videometadata: | Yes |
| Special Feature: | AI IVS, POS, facial recognition, facial identification, meta data/ attributes, licence plate number, people counting, ANPR |