- 12MP/Deeplight/WizMind X
- 2.7 ~ 12 mm motorized lens
- Max. IR Range ~60m
- 3/2 Alarm in/out and 1/1 Audio in/out
- ANPR, Activ Privacy, Videometadata
- Micro SD Slot, IP67, IK10, PoE, ePoE, AC24V,DC12V
- 2.7 ~ 12 mm motorized lens
- Max. IR Range ~60m
- 3/2 Alarm in/out and 1/1 Audio in/out
- ANPR, Activ Privacy, Videometadata
- Micro SD Slot, IP67, IK10, PoE, ePoE, AC24V,DC12V
DE-Stock: 3 products (1-3 days)
EU-Stock: 82 products (10-15 days)
- 12 Megapixel / Deeplight / WizMind X
- 1/1.7" CMOS
- 2.7 ~ 12 mm motorised lens
- 4x IR LED, Max. IR range ~60 m
- 1/1.7" CMOS
- 2.7 ~ 12 mm motorised lens
- 4x IR LED, Max. IR range ~60 m
- Light sensitivity colour 0.0009 lux @F1.6 / black white 0.0005 lux @ F1.6
- 25 fps @ 12MP (4000x3000), 25 fps @ 8MP (3840x2160), 25 fps @ 4MP (2688×1520), 25 fps @ 2MP (1920x1080)
- Supports H.265 / H.264+ / H.264 / MJPEG (secondary stream) codec
- DWDR, Day/Night(ICR), 3DNR, AWB, AGC, BLC, HLC, SSA
- Micro SD card slot up to 512GB
- 3/2 Alarm In (5mA 3V-5V DC) / Out (1000mA 30V DC / 500mA 50V AC)
- 1/1 Audio In/Out (RCA)
- 11x predefined tones and import of user-defined tones
- 1x BNC output CVBS, test output
- Private masking up to 8x areas as colour block, of which up to 4x areas as mosaic
- Image rotation mode, 0° / 90° / 180° / 270° // Image mirroring
- 1x RS485
- IP67, IK10
- DC 12V output, 165 mA
- DC 12V, AC 24V, PoE+, ePoE
- 25 fps @ 12MP (4000x3000), 25 fps @ 8MP (3840x2160), 25 fps @ 4MP (2688×1520), 25 fps @ 2MP (1920x1080)
- Supports H.265 / H.264+ / H.264 / MJPEG (secondary stream) codec
- DWDR, Day/Night(ICR), 3DNR, AWB, AGC, BLC, HLC, SSA
- Micro SD card slot up to 512GB
- 3/2 Alarm In (5mA 3V-5V DC) / Out (1000mA 30V DC / 500mA 50V AC)
- 1/1 Audio In/Out (RCA)
- 11x predefined tones and import of user-defined tones
- 1x BNC output CVBS, test output
- Private masking up to 8x areas as colour block, of which up to 4x areas as mosaic
- Image rotation mode, 0° / 90° / 180° / 270° // Image mirroring
- 1x RS485
- IP67, IK10
- DC 12V output, 165 mA
- DC 12V, AC 24V, PoE+, ePoE
- Audio detection (sounds)
- Motion detection
- Intelligent Video System (IVS), with advanced Deep Learning algorithms, one choice each possible between:
- Perimeter Protection with Object Filter Human, Vehicle for Tripwire Rule and Area Monitoring.
- IVS Analysis Rule Type: Parking Detect (6-300 sec.), Accumulation Detect, Wandering Detect, Fast Movement,
Object added, object removed, tripwire and area monitoring
- Face detection (face identification) with attributes such as age, gender, facial expression, glasses, mouth mask, beard
- Face comparison (face identification) by database matching of faces in up to 5 databases with 200,000 images
- Protective equipment recognition (PPE) Alarm by presence or absence of work clothes, hat, mask,
apron, gloves, overshoes, boots, seatbelt, safety vest
- Count people in up to 4x defined trip wire Rules for, number entering, number exiting, number remaining
- Area Count people in up to 4x defined area, Number Contained, Stay Alarm
- Queue area for up to 4x alarm by waiting time and or waiting number
- Area frequency graphic (heat map)
- ANPR for up to one lane with number plate detection, vehicle type, vehicle colour, up to 60km/h, traffic flow statistics in OSD.
Supports lock list for 10,000 entries and permit list for up to 10,000 entries, alarm output switching possible.
- Parking space monitoring Management of up to 16x parking areas for up to 50x parking spaces per area; display of the total number of
- Motion detection
- Intelligent Video System (IVS), with advanced Deep Learning algorithms, one choice each possible between:
- Perimeter Protection with Object Filter Human, Vehicle for Tripwire Rule and Area Monitoring.
- IVS Analysis Rule Type: Parking Detect (6-300 sec.), Accumulation Detect, Wandering Detect, Fast Movement,
Object added, object removed, tripwire and area monitoring
- Face detection (face identification) with attributes such as age, gender, facial expression, glasses, mouth mask, beard
- Face comparison (face identification) by database matching of faces in up to 5 databases with 200,000 images
- Protective equipment recognition (PPE) Alarm by presence or absence of work clothes, hat, mask,
apron, gloves, overshoes, boots, seatbelt, safety vest
- Count people in up to 4x defined trip wire Rules for, number entering, number exiting, number remaining
- Area Count people in up to 4x defined area, Number Contained, Stay Alarm
- Queue area for up to 4x alarm by waiting time and or waiting number
- Area frequency graphic (heat map)
- ANPR for up to one lane with number plate detection, vehicle type, vehicle colour, up to 60km/h, traffic flow statistics in OSD.
Supports lock list for 10,000 entries and permit list for up to 10,000 entries, alarm output switching possible.
- Parking space monitoring Management of up to 16x parking areas for up to 50x parking spaces per area; display of the total number of
parking spaces and available parking spaces; triggering of alarms by a predefined number of vehicles.
of parking spaces and available parking spaces; triggering of alarms by a predefined number of vehicles.
- Video structuring (video metadata), includes
People capture with metadata/attributes: Image of face, gender, top, colour top, trouser type, trouser colour, bag,
hat, umbrella
Vehicle capture with metadata/attributes: Image of vehicle, image of number plate, number plate capture, vehicle type,
Vehicle colour, Seat belt fastened, Smoking, Phone call
Two-wheeler Capture with metadata/attributes: Vehicle type, Vehicle colour, Number of passengers, Top, Colour of top, Hat
of parking spaces and available parking spaces; triggering of alarms by a predefined number of vehicles.
- Video structuring (video metadata), includes
People capture with metadata/attributes: Image of face, gender, top, colour top, trouser type, trouser colour, bag,
hat, umbrella
Vehicle capture with metadata/attributes: Image of vehicle, image of number plate, number plate capture, vehicle type,
Vehicle colour, Seat belt fastened, Smoking, Phone call
Two-wheeler Capture with metadata/attributes: Vehicle type, Vehicle colour, Number of passengers, Top, Colour of top, Hat
| Linse | Identiffy | Recognize | Observe | Detect |
| Wide | 8,8m | 17,5m | 35m |
87,6m |
| Zoom | 18,7m | 37,3m | 74,6m |
186,6m |

This CCTV camera is compatible with the Customer Journey App, Controlex solution for tracking visitor movements, demographics, and zone-specific interactions at large commercial locations, all in compliance with data protection regulations. Learn more: APP
| Colour: | White |
|---|---|
| Camera type: | Bullet |
| Max Resolution: | 12MP |
| Image Sensor: | 1/1,7" CMOS |
| Minimum Illumination (Color): | 0.0009 Lux |
| Minimum Illumination (B/W): | 0,0005 Lux |
| IR Light LED: | 060 m |
| Lens Type: | motorized |
| Focal Length: | 2,7 - 12 mm |
| Max Aperture: | F1.6 |
| Angle of View (H): | 106° ~ 45° |
| Angle of View (V): | 77° ~ 34° |
| FPS @ D1: | 25 FPS |
| FPS @ 12MP: | 25 FPS |
| FPS @ 2MP: | 25 FPS |
| FPS @ 4MP: | 25 FPS |
| FPS @ 8MP: | 25 FPS |
| WDR: | DWDR |
| Video Output: | 1 channel BNC |
| Privacy Zone: | 8 |
| Audio In: | 1 channel |
| Audio Out: | 1 channel |
| Loudspeaker: | No |
| Siren: | No |
| Microphone: | No |
| Alarm Input: | 3 channels |
| Alarm Output: | 2 channels |
| Micro SD Slot: | 512 GB |
| Power Supply: | DC 12V, AC 24V, PoE+, ePoE |
| Power Consumption: | 18,2W (12V DC); 24,2W (24 VAC); 24,3W (PoE) |
| Operating Conditions: | -40°C ~ +60°C / Less than 95% RH |
| Ingress Protection: | IP67 |
| Vandal Resistance: | IK10 |
| Material: | Housing metal, sunshield platic |
| Acupick: | Yes |
| Active deterrence: | No |
| ANPR (number plate identification): | Yes |
| Dynamic pixelation: | No |
| ePoE: | Yes |
| Face Detection: | Yes |
| Face Recognition: | Yes |
| Heat Map: | Yes |
| IVS: | Yes |
| Number plate detection (number plate recognition): | Yes |
| Perimeter Protection: | Yes |
| People counting: | Yes |
| PPE Detection: | Yes |
| Quick Pick: | No |
| SMD: | No |
| Scene Self-adaptation: | Yes |
| Videometadata: | Yes |
| Special Feature: | Deeplight / AI IVS: Face Detection, People Counting, Video Metadata, Privacy Protection, Perimeter Protection |