- 2.7 ~ 12mm /H:113°–47°; V: 60°–23°
- 4x LED, IR Light 60m, white Light 60m
- 1 Mic, 2/1 Alarm I/O, 1/1 Audio I/O
- IP67, IK10, DC12V, PoE+,ePoE
- IVS, SMD4.0, Dual Light
DE-Stock: 4 products (1-3 days)
EU-Stock: 3 products (10-15 days)
Hardware features Dahua IPC-HFW5859E1P-ZE-IL-2712
- WizMind / Dual Light / SMD 4.0
- 8 megapixels / 2.7 ~ 12 mm / H:113°–47°; V: 60°–23°
- 1/1.8" CMOS
- 25 fps @ 8MP (3840 x 2160), 25 fps @ 4MP (2688 x 1520), 25 fps @ 2MP (1920 x 1080)
- 4x multi-core LED, warm white light or IR light
- IR LED, max. IR range ~60m
- Warm white light LED, max LED range ~60m
- Light sensitivity colour 0.0008 lux @F1.8
- Light sensitivity black and white 0.0004 lux @ F1.8
- Close-range focusing 0.13 m
- H.265 / H.264+ / H.264 / MJPEG (secondary stream) codec
- 140dB True WDR, day/night (ICR), 3DNR, AWB, AGC, BLC, HLC, SSA
- Micro SD card slot up to 512 GB
- 2/1 alarm in (5 mA 5 VDC)/out (300 mA 12 VDC) and 1/1 audio in/out
- Built-in microphone, audio detection (noise)
- Image rotation mode, 0° / 90° / 180° / 270° // (90° / 270° with 4MP (2688x1520) resolution and lower) // Image mirroring
- Privacy masking for up to 4 zones Mosaic or 8 colour blocks
- IP67, IK10
- DC 12V, PoE+, ePoE
Software features & AI functionality Dahua IPC-HFW5859E1P-ZE-IL-2712
- Audio detection: triggering of events by recognised changes in noise levels
- SMD 4.0: improved motion detection (triggered only by people or vehicles in the image)
- Face detection: image capture of the face, with attributes such as age, gender, facial expression, glasses, face mask, beard
- People Counting by line crossing
- Queue area: alerting based on waiting time and/or number of people waiting
- Heat map (Area frequency graph)
- AcuPick – AI object search: uses deep learning-based video analysis to classify people, animals and vehicles, enabling fast and automatic searches in live and archived recordings.
- IVS rule types:
- Parker detection (6–300 seconds)
- Detect gathering (10–300 sec.)
- Detect lingering (1–60 sec.)
- Detect wandering (1–600 sec.)
- Perimeter protection with object filters for people, vehicles and animals for:
- Line crossing
- Intrusion
- Fast movement
- Self-learning technology for perimeter protection: The camera distinguishes relevant targets from disturbances, ensuring fewer false alarms with the help of an experience database.
- AI rule assistant: Easy setup of intelligent surveillance rules.
- Video metadata:
- People detection with metadata/attributes: Image of face / attributes: type, gender, top, trouser type, top colour, trouser colour, bag, hat, umbrella
- Vehicle detection with metadata/attributes: Image of vehicle, image of number plate / Attributes: Type, vehicle type, vehicle colour, number plate, seat belt fastened, smoking, using mobile phone
- Two-wheeled vehicle recording with metadata/attributes: Image of vehicle / Attributes: Type, vehicle type, vehicle colour, number of passengers, top, top colour, hat
- Intelligent dual ligh: IR light in normal operation, automatic switching to warm light when target is detected for full-colour images
DORI (Detect, Observe, Recognise, Identify) Distance
Wide angle: Detect 83,4 m / Observe 33,4 m / Recognise 16,7 m / Identify 8,3 m
Full zoom: Detect 189,6 m / Observe 75,8 m / Recognise 37,9 m / Identify 19 m
This CCTV camera Dahua IPC-HFW5859E1P-ZE-IL-2712 is compatible with the Customer Journey App, Controlex solution for tracking visitor movements, demographics, and zone-specific interactions at large commercial locations, all in compliance with data protection regulations. Learn more: APP
| Colour: | Black |
|---|---|
| Camera Type: | Bullet |
| Max Resolution: | 4MP |
| Image Sensor: | 1/1,8" CMOS |
| Minimum Illumination (Color): | 0.0008 Lux |
| Minimum Illumination (B/W): | 0.0004 Lux |
| IR Light LED: | 060 m |
| White Light LED: | 060 m |
| Lens Type: | Motorized |
| Focal Length: | 2,7 - 12 mm |
| Max Aperture: | F1.8 |
| Angle of View (H): | 113° ~ 47° |
| Angle of View (V): | 60° ~ 23° |
| FPS @ D1: | 25 FPS |
| FPS @ 2MP: | 25 FPS |
| FPS @ 4MP: | 25 FPS |
| FPS @ 8MP: | 25 FPS |
| WDR: | 120dB |
| Privacy Zone: | 8 |
| Audio In: | 1 channel |
| Audio Out: | 1 channel |
| Loudspeaker: | No |
| Siren: | No |
| Microphone: | Yes |
| Alarm Input: | 2 channels |
| Alarm Output: | 1 channel |
| Micro SD Slot: | 1 TB |
| Power Supply: | DC 12V, PoE+, ePoE |
| Power Consumption: | 20,5W (12V DC); 22,1W (PoE) |
| Operating Conditions: | -40°C ~ +60°C / Less than 95% RH |
| Ingress Protection: | IP67 |
| Vandal Resistance: | IK10 |
| Casing: | Metal |
| AcuPick: | No |
| Active Deterrence: | No |
| ANPR (number plate recognition): | No |
| Dual Light: | Yes |
| Dynamic Pixelation: | No |
| ePoE: | Yes |
| Face Detection: | Yes |
| Face Recognition: | No |
| Heatmap: | Yes |
| IVS: | Yes |
| Perimeter Protection: | Yes |
| People Counting: | Yes |
| PPE Detection: | No |
| Quick Pick: | Yes |
| SMD: | Yes |
| Scene Self-Adaptation (SSA): | Yes |
| Videometadata: | Yes |
| Special Feature: | SMD4.0, Perimeter Protection, Dual Light, AcuPick, Alarm In Out, Self-learning technology, AI rule assistant |
Warexo Cross Selling
DE-Stock: 15 products (1-3 days)
EU-Stock: Out of Stock