- 8MP/1/1,8" CMOS
- 2,7 ~ 12mm /H:114°–48°; V: 59°–27°
- 3x LED, IR Light 40m
- build-in-mic, 3/2 Alarm I/O, 1/1 Audio I/O
- IP67, IK10, DC12V, PoE, ePoE
- IVS, SMD3.0, Videometadata, Anti-Corrosion
- 2,7 ~ 12mm /H:114°–48°; V: 59°–27°
- 3x LED, IR Light 40m
- build-in-mic, 3/2 Alarm I/O, 1/1 Audio I/O
- IP67, IK10, DC12V, PoE, ePoE
- IVS, SMD3.0, Videometadata, Anti-Corrosion
DE-Stock: Out of Stock
EU-Stock: Out of Stock
- WizMind S / Deeplight / Anti-corrosion
- 8 Megapixel / 2,7 ~ 12 mm / H:114°–48°; V: 59°–27°
- 1/1.8" CMOS
- 1/1.8" CMOS
- 25 fps @ 8MP (3840 x 2160), 25 fps @ 4MP (2688×1520)
- 3x LED, IR Light
- IR Light, max. IR range ~40m
- Light sensitivity colour 0.0007 lux @F1.2
- Light sensitivity black and white 0.0003 lux @ F1.2
- H.265 / H.264+ / H.264 / MJPEG (secondary stream) codec
- 120dB True WDR, Day/Night(ICR), 3DNR, AWB, AGC, BLC, HLC, SSA
- 120dB True WDR, Day/Night(ICR), 3DNR, AWB, AGC, BLC, HLC, SSA
- 3/2 alarm in (5mA 5VDC)/out(300mA 12VDC) and 1/1 audio in/out
- Micro SD card slot up to 1 TB
- Micro SD card slot up to 1 TB
- Image rotation mode, 0° / 90° / 180° / 270° // (Support 90°/270° with 4M (2688 × 1520)resolution and lower) // Image mirroring
- Privacy masking 8x areas
- IP67, IK10, NEMA Type 4X
- DC 12V,AC 24V, PoE, ePoE
- Privacy masking 8x areas
- IP67, IK10, NEMA Type 4X
- DC 12V,AC 24V, PoE, ePoE
- Acupick
- Audio detection (noise), glass breakage, scream, Built in Mic
- Intelligent Video System (IVS), one choice each possible between:
Intelligent Motion Detection (SMD 3.0) with filter human, vehicle in frame
IVS Analysis Rule type: Parking Detect (6-300 sec.), Accumulation Detect, Wandering Detect
Perimeter Protection with Object Filter Human, Vehicle for Tripwire and Area Monitoring
Object Monitoring with Object Placement, Object Removal with Filter for Luggage, Bag, Crate / Non-Motorised Vehicle
Area frequency graphic (heat map) /
Face detection with metadata/attributes such as age, gender, facial expression, glasses, mouth mask, beard /
Counting people by trip wire,
Queue area alerting by waiting time and or waiting person count /
Intelligent Motion Detection (SMD 3.0) with filter human, vehicle in frame
IVS Analysis Rule type: Parking Detect (6-300 sec.), Accumulation Detect, Wandering Detect
Perimeter Protection with Object Filter Human, Vehicle for Tripwire and Area Monitoring
Object Monitoring with Object Placement, Object Removal with Filter for Luggage, Bag, Crate / Non-Motorised Vehicle
Area frequency graphic (heat map) /
Face detection with metadata/attributes such as age, gender, facial expression, glasses, mouth mask, beard /
Counting people by trip wire,
Queue area alerting by waiting time and or waiting person count /
Video metadata:
- People capture with metadata/attributes: Image of face/gender, clothing, colour, bag, hat, umbrella/.
- Vehicle capture with metadata/attributes: Image of vehicle, image of number plate / vehicle type, vehicle colour, seat belt fastened, smoking, talking on phone /
- Two-wheeler Capture with metadata/attributes: Vehicle type, Vehicle colour, Number of passengers,...
- People capture with metadata/attributes: Image of face/gender, clothing, colour, bag, hat, umbrella/.
- Vehicle capture with metadata/attributes: Image of vehicle, image of number plate / vehicle type, vehicle colour, seat belt fastened, smoking, talking on phone /
- Two-wheeler Capture with metadata/attributes: Vehicle type, Vehicle colour, Number of passengers,...
| Linse | Identify | Recognize | Observe | Detect |
| Weitwinkel | 8,8m | 17,5m | 35m |
87,6m |
| kompletter Zoom | 18,7m | 37,3m | 74,6m |
186,6m |

| Colour: | White |
|---|---|
| Camera type: | Dome |
| Max Resolution: | 8MP |
| Image Sensor: | 1/1.8" CMOS |
| Minimum Illumination (Color): | 0.0007 Lux |
| Minimum Illumination (B/W): | 0.0003 Lux |
| IR Light LED: | 040 m |
| Lens Type: | Motorized |
| Focal Length: | 2,7 - 12 mm |
| Max Aperture: | F1.2 |
| Angle of View (H): | 114° ~ 48° |
| Angle of View (V): | 59° ~ 27° |
| FPS @ D1: | 25/30 FPS |
| FPS @ 1080p: | 25 FPS |
| FPS @ 4MP: | 25 FPS |
| FPS @ 8MP: | 25 FPS |
| WDR: | 140dB |
| Video Output: | 1 channel (Cable not included !) |
| Privacy Zone: | 8 |
| Audio In: | 1 channel |
| Audio Out: | 1 channel |
| Loudspeaker: | No |
| Siren: | No |
| Microphone: | Yes |
| Alarm Input: | 3 channels |
| Alarm Output: | 2 channels |
| Micro SD Slot: | 1 TB |
| Power Supply: | DC 12V, AC 24V, PoE, ePoE |
| Power Consumption: | 13,3W (12V DC); 16,3W (24 VAC); 16,4W (PoE) |
| Operating Conditions: | -40°C ~ +60°C / Less than 95% RH |
| Ingress Protection: | IP67 |
| Vandal Resistance: | IK10 |
| Material: | Housing metal |
| Acupick: | Yes |
| Active deterrence: | No |
| ANPR (number plate identification): | No |
| Anti-corrosion: | Yes |
| Dynamic pixelation: | No |
| ePoE: | Yes |
| Face Detection: | Yes |
| Face Recognition: | No |
| Heat Map: | Yes |
| Perimeter Protection: | Yes |
| People counting: | Yes |
| Quick Pick: | No |
| SMD: | Yes |
| Videometadata: | Yes |
| Special Feature: | Anti-corrosion, NEMA Type 4X |
Skip product gallery
Warexo Cross Selling
Dahua - PFB211W - Accessories - Wall Mount
Product Nr. 12641
- Material: Aluminum
- Weight: 0.97kg
- Load Bearing: 3kg
- Dimesion 235,4mm x 180,3mm x 84,2mm
- Weight: 0.97kg
- Load Bearing: 3kg
- Dimesion 235,4mm x 180,3mm x 84,2mm
DE-Stock: 32 products (1-3 days)
EU-Stock: 98 products (10-15 days)
Dahua - PFA101 - Hanging Mount Adapter
Product Nr. 10371
Material: Aluminum, Hanging Mount Adapter, Neat & Integrated design, Dimension (D x H): Ø 159 mm x 35 mm, Pipe Thread: 1 ″ PF. , Operating Temperature: -40ºC - 60ºC, Humidity: 0 - 90 % RH
DE-Stock: 22 products (1-3 days)
EU-Stock: Out of Stock