- 2.7 ~ 12mm /H:115°–47°; V: 62°–27°
- 4x LED, IR Light 60m, white Light 50m
- 1 Mic, 2/1 Alarm I/O, 1/1 Audio I/O
- IP67, IK10, DC12V, PoE+,ePoE
- IVS, SMD4.0, Dual Light
DE-Stock: 4 products (1-3 days)
EU-Stock: 24 products (10-15 days)
Hardware Features Dahua IPC-HDBW5459E1P-ZE-IL-2712
- WizMind / Dual Light / SMD 4.0
- 4 megapixels / 2.7 ~ 12 mm / H:115°–47°; V: 62°–27°
- 1/1.8" CMOS
- 25 fps @ 4MP (2688 x 1520), 25 fps @ 2MP (1920 x 1080)
- 4x multi-core LED, warm white light or IR light
- IR LED, max. IR range ~60m
- Warm white light LED, max LED range ~50m
- Light sensitivity colour 0.0007 lux @F1.8
- Light sensitivity black and white 0.0004 lux @ F1.8
- Close-range focusing 0.13 m
- H.265 / H.264+ / H.264 / MJPEG (secondary stream) codec
- 140dB True WDR, day/night (ICR), 3DNR, AWB, AGC, BLC, HLC, SSA
- Micro SD card slot up to 512 GB
- 2/1 alarm in (5 mA 5 VDC)/out (300 mA 12 VDC) and 1/1 audio in/out
- Built-in microphone, audio detection (noise)
- Image rotation mode, 0° / 90° / 180° / 270° // Image mirroring
- Privacy masking for up to 4 zones Mosaic or 8 colour blocks
- IP67, IK10
- DC 12V, PoE+, ePoE
Software Features & AI Functionality Dahua IPC-HDBW5459E1P-ZE-IL-2712
- Audio Detection: triggering of events by recognised changes in noise levels
- SMD 4.0: improved motion detection (triggered only by people or vehicles in the image)
- Face Detection: image capture of the face, with attributes such as age, gender, facial expression, glasses, face mask, beard
- People Counting by line crossing
- Queue Area: alerting based on waiting time and/or number of people waiting
- Heatmap (area frequency graph)
- AcuPick – AI object search: uses deep learning-based video analysis to classify people, animals and vehicles, enabling fast and automatic searches in live and archived recordings
- IVS Rules Types:
- Illegal parking detection (6–300 seconds)
- People gathering detection (10–300 sec.)
- Loitering detection (1–60 sec.)
- Wandering detection (1–600 sec.)
- Perimeter Protection with object filters for people, vehicles and animals for:
- Tripwire
- Intrusion
- Fast moving
- Self-learning technology for perimeter protection: the camera distinguishes relevant targets from interferences, ensuring fewer false alarms through an experience database
- AI rule assistant: easy setup of intelligent surveillance rules
- Video Metadata:
- People detection with metadata/attributes: Image of face / attributes: type, gender, top, trouser type, top colour, trouser colour, bag, hat, umbrella
- Vehicle detection with metadata/attributes: Image of vehicle, image of number plate / Attributes: type, vehicle type, vehicle colour, number plate, seat belt fastened, smoking, using mobile phone
- Two-wheeled vehicle with metadata/attributes: Image of vehicle / Attributes: type, vehicle type, vehicle colour, number of passengers, top, top colour, hat
- Smart Dual Light: IR light in normal operation, automatic switching to warm light when target is detected for full-colour images
DORI (Detect, Observe, Recognise, Identify) Distance
Wide angle: Detect 57,5 m / Observe 23 m / Recognise 11,5 m / Identify 5,8 m
Full zoom: Detect 130,8 m / Observe 52,3 m / Recognise 26,2 m / Identify 13,1 m
This CCTV camera Dahua IPC-HDBW5459E1P-ZE-IL-2712 is compatible with the Customer Journey App, Controlex solution for tracking visitor movements, demographics, and zone-specific interactions at large commercial locations, all in compliance with data protection regulations. Learn more: APP
| Colour: | White |
|---|---|
| Camera Type: | Dome |
| Max Resolution: | 4MP |
| Image Sensor: | 1/1.8" CMOS |
| Minimum Illumination (Color): | 0.0007 Lux |
| Minimum Illumination (B/W): | 0.0004 Lux |
| IR Light LED: | 060 m |
| White Light LED: | 050 m |
| Lens Type: | motorized |
| Focal Length: | 2,7 - 12 mm |
| Max Aperture: | F1.8 |
| Angle of View (H): | 115° ~ 47° |
| Angle of View (V): | 62° ~ 27° |
| FPS @ D1: | 25 FPS |
| FPS @ 2MP: | 25 FPS |
| FPS @ 4MP: | 25 FPS |
| WDR: | 120dB |
| Video Output: | No |
| Privacy Zone: | 8 |
| Audio In: | 1 channel |
| Audio Out: | 1 channel |
| Loudspeaker: | No |
| Siren: | No |
| Microphone: | Yes |
| Alarm Input: | 2 channels |
| Alarm Output: | 1 channel |
| Micro SD Slot: | 1 TB |
| Power Supply: | DC 12V, PoE+, ePoE |
| Power Consumption: | 20,6W (12V DC); 22,1W (PoE) |
| Operating Conditions: | -40°C ~ +60°C / Less than 95% RH |
| Ingress Protection: | IP67 |
| Vandal Resistance: | IK10 |
| Casing: | Metal |
| AcuPick: | Yes |
| Active Deterrence: | No |
| ANPR (number plate recognition): | No |
| Dual Light: | Yes |
| Dynamic Pixelation: | No |
| ePoE: | Yes |
| Face Detection: | Yes |
| Face Recognition: | No |
| Heatmap: | Yes |
| IVS: | Yes |
| Perimeter Protection: | Yes |
| People Counting: | Yes |
| PPE Detection: | No |
| Quick Pick: | No |
| SMD: | Yes |
| Scene Self-Adaptation (SSA): | Yes |
| Videometadata: | Yes |
| Special Feature: | SMD4.0, Perimeter Protection, Dual Light, AcuPick, Alarm In Out, Self-learning technology, AI rule assistant |
Warexo Cross Selling
DE-Stock: 30 products (1-3 days)
EU-Stock: 132 products (10-15 days)
DE-Stock: 20 products (1-3 days)
EU-Stock: Out of Stock
- Weight: 0.97kg
- Load Bearing: 3kg
- Dimesion 235,4mm x 180,3mm x 84,2mm
DE-Stock: 28 products (1-3 days)
EU-Stock: Out of Stock