- 2.7 ~ 13,5 mm motorized lens
- H.265/H.264 codec
- 2/1 Alarm in/out and 1/1 Audio in/out
- Max. IR Range ~40m
- Micro SD Slot, IP67, IK10, ePoE
DE-Stock: 13 products (1-3 days)
EU-Stock: 289 products (10-15 days)
- 1/2,9" CMOS
- 2.7 ~ 13,5 mm motorised lens
- 3x IR LED, Max. IR range ~40m
- Light sensitivity colour 0.002 lux @F1.6 / black white 0.0002 lux @ F1.6
- Supports H.265 / H.264+ / H.264 / MJPEG (secondary stream) codec
- 25 fps @ 4MP (2688×1520), 25 fps @ 2MP (1920x1080)
- 2/1 alarm in (5mA 5VDC)/out(300mA 12VDC) and 1/1 audio in/out
- 120dB True WDR, Day/Night(ICR), 3DNR, AWB, AGC, BLC, HLC, SSA
- Micro SD card slot up to 512 GB
- Privacy masking 8x areas
- IP67, IK10
- DC 12V,AC 24V, PoE, ePoE
Intelligent Motion Detection (SMD 3.0) with filter human, vehicle in frame
IVS Analysis Rule type: Parking Detect (6-300 sec.), Accumulation Detect, Wandering Detect
Perimeter Protection with Object Filter Human, Vehicle for Tripwire and Area Monitoring
Object Monitoring with Object Placement, Object Removal with Filter for Luggage, Bag, Crate / Non-Motorised Vehicle
Area frequency graphic (heat map) /
Face detection with metadata/attributes such as age, gender, facial expression, glasses, mouth mask, beard /
Counting people by trip wire,
Queue area alerting by waiting time and or waiting person count /
- People capture with metadata/attributes: Image of face/gender, clothing, colour, bag, hat, umbrella/.
- Vehicle capture with metadata/attributes: Image of vehicle, image of number plate / vehicle type, vehicle colour, seat belt fastened, smoking, talking on phone /
- Two-wheeler Capture with metadata/attributes: Vehicle type, Vehicle colour, Number of passengers,...
| Linse | Identify | Recognize | Observe | Detect |
| Weitwinkel | 6,4m | 12,8m | 25,6m |
64m |
| kompletter Zoom | 21m | 42m | 84m |
210m |

| Colour: | White |
|---|---|
| Camera Type: | Dome |
| Max Resolution: | 4MP |
| Image Sensor: | 1/2,9" CMOS |
| Minimum Illumination (Color): | 0.002 Lux |
| Minimum Illumination (B/W): | 0.0002 Lux |
| IR Light LED: | 040 m |
| Lens Type: | motorized |
| Focal Length: | 2,7 - 13,5 mm |
| Max Aperture: | F1.6 |
| Angle of View (H): | 104° ~ 29° |
| Angle of View (V): | 54° ~ 16° |
| FPS @ D1: | 25 FPS |
| FPS @ 1080p: | 25 FPS |
| FPS @ 4MP: | 25 FPS |
| WDR: | 120dB |
| Video Output: | 1x HDMI |
| Privacy Zone: | 4 |
| Audio In: | 1 channel |
| Audio Out: | 1 channel |
| Loudspeaker: | No |
| Siren: | No |
| Microphone: | Yes |
| Alarm Input: | 2 channels |
| Alarm Output: | 1 channel |
| Micro SD Slot: | 256 GB |
| Power Supply: | DC 12V, AC 24V, PoE, ePoE |
| Power Consumption: | 8,3W (12V DC); 8,8W (PoE) |
| Operating Conditions: | -30°C ~ +60°C / Less than 95% RH |
| Ingress Protection: | IP67 |
| Vandal Resistance: | IK10 |
| Material: | Housing metal |
| AcuPick: | Yes |
| Active Deterrence: | No |
| ANPR: | No |
| ANPR (number plate recognition): | No |
| Dynamic Pixelation: | No |
| ePoE: | Yes |
| Face Detection: | Yes |
| Face Recognition: | No |
| HDMI Output: | Yes |
| Heatmap: | Yes |
| Number plate detection (number plate recognition): | No |
| Perimeter Protection: | Yes |
| People Counting: | Yes |
| Quick Pick: | No |
| SMD: | Yes |
| Videometadata: | Yes |
| Special Feature: | HDMI Output |
Warexo Cross Selling
DE-Stock: 20 products (1-3 days)
EU-Stock: Out of Stock
- Weight: 0.97kg
- Load Bearing: 3kg
- Dimesion 235,4mm x 180,3mm x 84,2mm
DE-Stock: 28 products (1-3 days)
EU-Stock: 87 products (10-15 days)
DE-Stock: 30 products (1-3 days)
EU-Stock: 132 products (10-15 days)