- 2,8mm, fest, H 104°
- 1x LED, IR Light 30m, white Light 30m, DWDR
- 1x Mic, 1x Speaker
- IP 67, 12 VDC
- Wi-Fi 2,4 GHz
- Human, Vehicle Detection, Red Blue Light
DE-Stock: 44 products (1-3 days)
EU-Stock: Out of Stock
Smart Dual Illuminators
Dahua Smart Dual Illuminators technology adopts smart algorithm to detect targets. Usually, the IR illuminator is on at night; when the target appears in the monitoring area, the warm light is on, and the camera records the full-color video and information of key events. That is, the camera links snapshot and video with full-color image. When the target is out of the monitoring area, the warm light is off and the IR illuminator is on, which reduces light pollution efficiently.

| Colour: | White |
|---|---|
| Camera technology: | IP |
| Camera type: | Bullet |
| Max Resolution: | 2MP |
| Image Sensor: | 1/2,7" CMOS |
| Minimum Illumination (Color): | 0,007 Lux |
| Minimum Illumination (Night): | 0.0007 Lux |
| IR Light LED: | 030 m |
| white light LED: | 030 m |
| Lens Type: | Fixed lens |
| Focal Length: | 2,8 mm |
| Max Aperture: | F1.6 |
| Angle of View (H): | 104° |
| Angle of View (V): | 56° |
| FPS @ D1: | 25 FPS |
| FPS @ 5MP: | 25 FPS |
| WDR: | DWDR |
| Loudspeaker: | Yes |
| Siren: | Yes |
| Microphone: | Yes |
| Alarm Input: | No |
| Alarm Output: | No |
| Micro SD Slot: | 256 GB |
| Power Supply: | DC 12V, No PoE |
| Power Consumption: | Max. 7.5W |
| Operating Conditions: | -40°C ~ +60°C / Less than 95% RH |
| Ingress Protection: | IP67 |
| Casing: | Plastic |
| Wi-Fi: | Yes |
| Wi-Fi Standard: | 2,4 GHz |
| Wi-Fi Frequency Range: | IEEE 802.11b/g/n/ax |
| Acupick: | No |
| Active deterrence: | Yes |
| ANPR (number plate identification): | No |
| Autotracking: | No |
| Dual Light: | Yes |
| Dynamic pixelation: | No |
| Face Detection: | No |
| Face Recognition: | No |
| Heat Map: | No |
| IVS: | No |
| Perimeter Protection: | No |
| People counting: | No |
| PPE Detection: | No |
| Quick Pick: | No |
| SMD: | Yes |
| Videometadata: | No |
| Special Feature: | SMD / Active deterrence / red blue light |
Warexo Cross Selling
- Weight: 0.35kg
- Applicable model Bullet camera like HFW1xxx / HFW2xxx
- Applicable model Eyeball cameras, but not HDW1220RP-VF
- Dimesion Diameter 124mmx41mm
- Load Bearing: 3kg
DE-Stock: 174 products (1-3 days)
EU-Stock: 4017 products (10-15 days)
DE-Stock: 225 products (1-3 days)
EU-Stock: 333 products (10-15 days)
DE-Stock: 49 products (1-3 days)
EU-Stock: 807 products (10-15 days)