- Thermal: 256*192/7mm fix lens/ Spectral Range 8 ~ 14 um
- Support H.265/H.264 Codec
- Max. IR Range ~ 50m
- Micro SD slot, IVS, fire detection, temperature measurement
- PoE+
DE-Stock: Out of Stock
EU-Stock: Out of Stock
- DWDR, day/night (ICR), 2D NR, 3D NR, BLC, HLC
- Max. IR range ~ 50 m
- Micro SD slot for 256 GB
- 2/1 Alarm In/Out
- 1/1 Audio In/Out
- Audio detection (sounds)
- Supports fire detection with alarm output
- Supports temperature measurement (low temp. -20°C ~ +150°C / high temp. 0°C ~ +550°C), accuracy (+-2°C)
- Up to 12 temperature measurement rules with point / line / range
- Fusion mode with thermal and visible channel
- 18 different colour modes selectable, e.g. white-hot/black-hot/ironcrow/icefire....
- Display of the warmest and coldest point
- Image rotation mode, 0° / 90° / 180° / 270° // Image mirroring
- Private masking with 4 zones
- Power supply with DC 12V, PoE, ePoE
- IP67
- 1x wall bracket PFB305W included in the scope of delivery
Visible lens:
- Perimeter protection by tripwire and area monitoring with filter for people and or vehicles.
- Phone call detection for the detection of people making phone calls.
Thermal lens:
- Perimeter protection by tripwire and area monitoring with filter for people and or vehicles.
- Smoking detection for the detection of people who smoke.
- 1x White Light LED & Siren:
- Active deterrent by white light alarm, sound alarm (4 predefined sounds and import customised sounds).
Vehicles: up to 399m
Heat detection distance
86m
Temperature measuring range (object 0.1m x 0.1m)
Min. 2m
Max. 8m
| Colour: | White |
|---|---|
| Camera technology: | IP |
| Camera type: | PT |
| Max Resolution: | 4MP |
| Image Sensor: | 1/2,7" CMOS |
| Minimum Illumination (Color): | 0.05 Lux |
| Minimum Illumination (B/W): | 0,005 Lux |
| IR Light LED: | 050 m |
| Lens Type: | Fixed lens |
| Focal Length: | 8 mm |
| Max Aperture: | F2.0 |
| Angle of View (H): | 33,4° |
| Angle of View (V): | 25° |
| WDR: | DWDR |
| Video Output: | 1x BNC |
| Audio In: | 1 channel |
| Audio Out: | 1 channel |
| Loudspeaker: | Yes |
| Siren: | Yes |
| Microphone: | No |
| Alarm Input: | 2 channels |
| Alarm Output: | 1 channel |
| Ethernet: | RJ-45(10 Base-T/100Base-TX) |
| Power Supply: | DC 12V, PoE |
| Power Consumption: | 19,4W (12V DC); 19,6W (PoE) |
| RS485: | 1x Control connection |
| Operating Conditions: | -30°C ~ +60°C / Less than 95% RH |
| Micro SD: | 256GB |
| Ingress Protection: | IP66 |
| Acupick: | No |
| Active deterrence: | Yes |
| ePoE: | No |
| Fire Detection: | Yes |
| IVS: | Yes |
| Perimeter Protection: | Yes |
| Quick Pick: | No |
| SMD: | No |
| Temperature measurement: | Yes |
| Special Feature: | IVS: Tripwire, Intrusion, Abandoned/Missing Object / Fire detection / white light LED & Sirne |
| Spectral Range: | 8 ~ 14μm |
| Th. Angle of View (H): | 24° |
| Th. Angle of View (V): | 18° |
| Th. Effective Pixels: | 256(H) x 192(V) |
| Th. Image Sensor: | Uncooled Vox Thermal Microbolometer |
| Th. Resolution: | 1280x960@25fps / 640x480@25fps |
| Thermal Lens: | 7 mm |
Warexo Cross Selling
DE-Stock: 2 products (1-3 days)
EU-Stock: 54 products (10-15 days)
DE-Stock: 62 products (1-3 days)
EU-Stock: 181 products (10-15 days)
DE-Stock: 55 products (1-3 days)
EU-Stock: 15 products (10-15 days)