- 4MP/2mm fix lens
- Thermal: 256*192/2mm fix lens/ Spectral Range 8 ~ 14 um
- H.265/H.264/MJPEG Codec
- Audio In/Out, Alarm In/Out
- Max. IR ~ 30m
- Micro SD Slot, IVS, Fire detection
- IP67, DC12V, PoE
- Thermal: 256*192/2mm fix lens/ Spectral Range 8 ~ 14 um
- H.265/H.264/MJPEG Codec
- Audio In/Out, Alarm In/Out
- Max. IR ~ 30m
- Micro SD Slot, IVS, Fire detection
- IP67, DC12V, PoE
DE-Stock: 1 product (1-3 days)
EU-Stock: 41 products (10-15 days)
- Two Sensors:
Visible:
- 4 Megapixel / 2 mm fix lens
- 25 fps @ 4MP (2336x1752)
Thermal:
- Thermal: 256*192 / 2 mm fix lens / Spectral Range 8 – 14μm
- 25 fps @ 1.3MP (1280x960 in 4:3)
- Support H.265 / H.264M / H.264H / H.264N / MJPEG Codec
- DWDR, Day/Night(ICR), 2D NR, 3D NR , BLC, HLC
- Max. IR Range ~ 30m
- Micro SD Slot for 256 GB
- 1/1 Alarm In/Out and 1/1 Audio In/Out
- Audio Detection (Noise)
- Fire Detection & Alarm
- Intelligent Video System (IVS), just one Rule useable:
Visible Lens:
- Perimeter Protection with Object Filter for Human and Car for Intrusion, tripwire
- Call Detection
Thermal Lens:
- Perimeter Protection with Object Filter for Human and Car for Intrusion, tripwire
- Smoking Detection
- 1x white Light LED & Siren
- Sirene and Light Active Deterrence
- Support 18 color modes selectable such as Whitehot/Blackhot/Ironrow/Icefire.
- Image-Rotation-Mode, 0° / 90° / 180° / 270° // Image-Mirror
- Privacy Masking with 4 Area
- Power supply with DC 12V, PoE
- IP67
- IP67
DORI Thermal
Human: Detection 83m / Recognition 21m / Identification 11m
Vehicle: Detection 256m / Recognition 63m / Identification 32m
Perimeter protection Range
People: up to 14m
Vehicles: up to 42m
People: up to 14m
Vehicles: up to 42m
Heat detection distance
25m
25m
| Colour: | White |
|---|---|
| Camera technology: | IP |
| Camera Type: | Eyeball |
| Image Sensor: | 1/2.7" CMOS |
| Minimum Illumination (Color): | 0.05 Lux |
| Minimum Illumination (IR on): | 0 Lux |
| Minimum Illumination (B/W): | 0,005 Lux |
| IR Light LED: | 030 m |
| Lens Type: | fixed lens |
| Focal Length: | 2 mm |
| Max Aperture: | F2.2 |
| Angle of View (H): | 94° |
| Angle of View (V): | 72° |
| WDR: | DWDR |
| Audio In: | 1 channel |
| Audio Out: | 1 channel |
| Loudspeaker: | Yes |
| Siren: | Yes |
| Microphone: | No |
| Alarm Input: | 2 channels |
| Alarm Output: | 2 channels |
| Ethernet: | RJ-45(10 Base-T/100Base-TX) |
| Power Supply: | DC 12V, PoE |
| Power Consumption: | 7W (12V DC); 9W (PoE) |
| Operating Conditions: | -30°C ~ +60°C / Less than 95% RH |
| Micro SD: | 256GB |
| Ingress Protection: | IP67 |
| Resolution: | 4MP@25fps / CIF@25fps |
| AcuPick: | No |
| Fire Detection: | Yes |
| Perimeter Protection: | Yes |
| Temperature Measurement: | No |
| Special Feature: | IVS: Tripwire, Intrusion, Abandoned/Missing Object / Fire detection |
| Spectral Range: | 8 ~ 14μm |
| Th. Angle of View (H): | 87,8° |
| Th. Angle of View (V): | 63,8° |
| Th. Effective Pixels: | 256(H) x 192(V) |
| Th. Image Sensor: | Vanadium Oxide Uncooled Focal Plane Detector |
| Th. Resolution: | 1.3MP@25fps / 640x480@25fps |
| Thermal Lens: | 2 mm |
Skip product gallery
Warexo Cross Selling
Dahua - PFA106 - Accessories - Hanging Mount Adapter
Product Nr. 11999
- Material: Aluminum
- Weight: 0.29kg
- Dimesion Diameter 134.1mm x 83.5mm
- Load Bearing: 1kg
- Weight: 0.29kg
- Dimesion Diameter 134.1mm x 83.5mm
- Load Bearing: 1kg
DE-Stock: 41 products (1-3 days)
EU-Stock: Out of Stock
Dahua - PFA130-E - Accessories - Junction Box
Product Nr. 12000
- Material: Aluminum
- Weight: 0.35kg
- Applicable model Bullet camera like HFW1xxx / HFW2xxx
- Applicable model Eyeball cameras, but not HDW1220RP-VF
- Dimesion Diameter 124mmx41mm
- Load Bearing: 3kg
- Weight: 0.35kg
- Applicable model Bullet camera like HFW1xxx / HFW2xxx
- Applicable model Eyeball cameras, but not HDW1220RP-VF
- Dimesion Diameter 124mmx41mm
- Load Bearing: 3kg
DE-Stock: 119 products (1-3 days)
EU-Stock: 3602 products (10-15 days)