- 2x 2.8mm fixed lens
- Supports H.265/ H.264 /MJPEG (sub stream) codec
- Max. IR Range ~30m
- Built-in Mic
- IVS, SMD3.0, Alarm In/Out
- IP67, IK10
- DC 12V, PoE
DE-Stock: 1 product (1-3 days)
EU-Stock: 176 products (10-15 days)
- 2x 4 Megapixel / Starlight
- 2x 1/2.7" inch CMOS
- 2x 2.8 mm fixed lens (2x 95°)
- 16x IR LED, Max. IR range ~30m
- Light sensitivity colour 0,005 lux @F1.6 / black white 0,0005 lux @ F1.6
- 25 fps @ 4MP (2688 x 1440), 25 fps @ 2MP (1920 x 1080), 25 fps @ D1 (704 x 480)
- Supports H.265 /H.264 /MJPEG (Secondary Stream) Codec
- 120dB True WDR, Day/Night(ICR), 3DNR, AWB, AGC, BLC, SSA
- 1/1 Alarm In (5mA 5V DC)/ Out(300mA 12V DC) and 1/1 Audio In/Out
- Micro SD slot up to 256GB
- Built-in microphone, audio detection (sounds)
- Sound playback through audio output (Line Out) (11 predefined sounds and import custom sounds)
- 8x private masking zones
- Image rotation mode, 0° / 90° / 180° / 270°
- IP67, IK10
- DC 12V, PoE
- SMD 4.0 (Improved motion detection triggered by people)
- Intelligent Video System (IVS), one choice each possible between:
Intelligent Motion Detection (SMD) with filter Human, Vehicle in frame
IVS Analysis Rule Type: Parking Detect (6-300 sec.), Accumulation Detect, Wandering Detect
Perimeter Protection with Object Filter Human, Vehicle for Tripwire and Area Monitoring
Object Monitoring with Object Placement, Object Removal
Face detection with metadata/attributes such as age, gender, facial expression, glasses, mouth mask, beard /
People counting by trip wire,
Queuing area alerting by waiting time and or waiting number /
DORI (Detect, Observe, Recognize, Identify) Distance
Lens 2.8 mm: Detect 63.6 m / Observe 25.4 m / Recognize 12.7 m / Identify 6.4 m
- Double lens only in combination with NVR
- Enter IP address manually into NVR, two channels are occupied
- no function with integrated PoE port recorder
- for displaying the double stream in the SmartPSS, an NVR is required
| Colour: | White |
|---|---|
| Camera technology: | IP |
| Camera type: | Dome |
| Max Resolution: | 4MP |
| Image Sensor: | 2x 1/2,7" CMOS |
| Minimum Illumination (Color): | 0.005 Lux |
| Minimum Illumination (B/W): | 0.0005 Lux |
| IR Light LED: | 030 m |
| Lens Type: | Fixed lens |
| Focal Length: | 2.8 mm |
| Max Aperture: | F1.6 |
| Angle of View (H): | 95° |
| Angle of View (V): | 52° |
| FPS @ D1: | 25 FPS |
| FPS @ 1080p: | 25 FPS |
| FPS @ 4MP: | 25 FPS |
| WDR: | 120dB |
| Audio In: | 1 channel |
| Audio Out: | 1 channel |
| Loudspeaker: | No |
| Siren: | No |
| Microphone: | Yes |
| Alarm Input: | 1 channel |
| Alarm Output: | 1 channel |
| Micro SD Slot: | 256 GB |
| Power Supply: | DC 12V, PoE(802.3af) |
| Power Consumption: | 6,6W (12V DC); 8W (PoE) |
| Operating Conditions: | -40°C ~ +60°C / Less than 95% RH |
| Ingress Protection: | IP67 |
| Vandal Resistance: | IK10 |
| Face Detection: | Yes |
| IVS: | Yes |
| Perimeter Protection: | Yes |
| People counting: | Yes |
| SMD: | Yes |
| Videometadata: | No |
| Special Feature: | SMD 3.0, IVS: Tripwire, Intrusion, Abandoned/Missing Object, Face Event / H.265 / Micro SD 256 GB / Built-In Mic |
Warexo Cross Selling
DE-Stock: 272 products (1-3 days)
EU-Stock: 13119 products (10-15 days)
DE-Stock: 320 products (1-3 days)
EU-Stock: 5879 products (10-15 days)
- Weight: 0.29kg
- Dimesion Diameter 134.1mm x 83.5mm
- Load Bearing: 1kg
DE-Stock: 42 products (1-3 days)
EU-Stock: Out of Stock