- 4 MP/Smart ANPR
- 8~32 mm motor. lens
- Max. IR Range 30m
- 2/2 Alarm in/out und 1 Audio out
- Build-In Mic, Speaker
- ANPR up to 120km/h, Barrier open
- IP67, IK10, DC 12V,PoE+
- 8~32 mm motor. lens
- Max. IR Range 30m
- 2/2 Alarm in/out und 1 Audio out
- Build-In Mic, Speaker
- ANPR up to 120km/h, Barrier open
- IP67, IK10, DC 12V,PoE+
DE-Stock: 7 products (1-3 days)
EU-Stock: 21 products (10-15 days)
- 4 megapixel / Smart ANPR
- 1/1.8" CMOS
- 8 ~ 32 mm motorised lens
- 4x IR LED, Max. IR range ~30 m, 850nm wavelength
- Light sensitivity colour 0.001 lux @F1.6 / black white 0.0002 lux @ F1.6
- 25 fps @ 4MP (2688×1520), 25 fps @ 2MP (1920x1080)
- Supports H.265 / H.264+ / H.264 / MJPEG (secondary stream) codec
- 140dB True WDR, day/night (ICR), 3DNR, AWB, AGC, BLC, HLC, SSA
- Micro SD card slot up to 256GB
- Private masking up to 8x areas as black colour block
- 1x 868 Mhz remote control, approx. 15m range
- 1x red-blue light LED
- 2/2 Alarm In (5V DC) / Out (2A 30V DC / 0.5A 125V AC)
- 1x Audio Out (RCA)
- Built-in microphone, detection range approx. 3m
- built-in loudspeaker, 2W
- 11x predefined tones and import of user-defined tones
- Text to speech, audio playback of own written texts (English)
- 2x RS485
- 1x Wiegand Port SHA-1 26bit
- IP67, IK10
- DC 12V 2A, PoE
- Automatic number plate recognition (ANPR):
- ANPR for one lane, with error tolerance setting
- Detection: number plate, vehicle type, vehicle make, vehicle colour.
- Detection range 8m - 30m
- Detected lane width 6m - 8m
- Detection for vehicles travelling at speeds of up to 120 km/h
- Registration list for up to 110,000 entries
- Blocking list for up to 110,000 entries
- Alarm output switching / barrier opening possible
-Active deterrence through blue-red light alarm, sound alarm
- Intelligent Video System (IVS), max. 3 rules simultaneously.
- Perimeter protection with human object filter, vehicle for area monitoring rule
- IVS analysis Rule type: wandering detection
| Lens | Identiffy | Recognize | Observe | Detect |
| Wide | 16m | 32m | 64m |
160m |
| full Zoom | 40,7m | 81,4m | 162,8m |
406,9m |

| Colour: | Silver Grey |
|---|---|
| Camera technology: | IP |
| Camera Type: | Bullet |
| Max Resolution: | 4MP |
| Image Sensor: | 1/1,8" CMOS |
| Minimum Illumination (Color): | 0,01 Lux |
| Minimum Illumination (Night): | 0,0002 Lux |
| IR Light LED: | 030 m |
| Lens Type: | motorized |
| Focal Length: | 8 - 32 mm |
| Max Aperture: | F1.6 |
| Angle of View (H): | 39,9° ~ 15,1° |
| Angle of View (V): | 21,8° ~ 8,5° |
| FPS @ D1: | 25 FPS |
| FPS @ 1080p: | 25 FPS |
| FPS @ 4MP: | 25 FPS |
| WDR: | 140dB |
| Audio In: | No |
| Audio Out: | 1 channel |
| Alarm Input: | 2 channels |
| Alarm Output: | 2 channels |
| Micro SD Slot: | 256 GB |
| Network Port: | 1x RJ-45(10/100/1000Base-T) |
| Power Supply: | DC 12V/2A, PoE+ |
| Power Consumption: | Max. 20W |
| Operating Conditions: | -30°C ~ +65°C / Less than 95% RH |
| Ingress Protection: | IP67 |
| Vandal Resistance: | IK10 |
| Opeating Frequencies: | 868 MHz |
| AcuPick: | No |
| Active Deterrence: | Yes |
| ANPR (number plate recognition): | Yes |
| IVS: | Yes |
| Number plate detection (number plate recognition): | Yes |
| Perimeter Protection: | Yes |
| Quick Pick: | No |
| SMD: | No |
| Videometadata: | Yes |
| Special Feature: | Licence plate recognition (ANPR) / 1x alarm out for barrier control / white list, black list, fault tolerance setting possible, text to language |
Skip product gallery
Warexo Cross Selling
Dahua - PFA150-B - Accessories - Pole Mount
Product Nr. 12716
- Material: SECC
- Load Bearing: 10kg
- Mast Diameter: 80 ~ 150mm
- Load Bearing: 10kg
- Mast Diameter: 80 ~ 150mm
DE-Stock: 13 products (1-3 days)
EU-Stock: 9 products (10-15 days)
Dahua - PFA150-SG - Accessories - Pole Mount
Product Nr. 12774
- Pole Mount
- Color Silver Grey
- Material: SECC & SUS304
- Load Bearing: 10kg
- Mast Diameter: 80 ~ 150mm
- Color Silver Grey
- Material: SECC & SUS304
- Load Bearing: 10kg
- Mast Diameter: 80 ~ 150mm
DE-Stock: Out of Stock
EU-Stock: 29 products (10-15 days)