- 2.7-13.5 mm motor. lens
- H.265/H.264/MJPEG Codec
- 1/1 Alarm In/Out//1/1 Audio In/Out//Build-in Mic
- 2x IR LED, 2x white light LED
- IVS//SMD4.0//Sirene and Light Active Deterrence
- PoE
DE-Stock: 14 products (1-3 days)
EU-Stock: Out of Stock
- 1/2.8 inch CMOS
- 2,8 mm fixed lens
- 2x IR LED, max IR range ~50m
- 2x warm white light LED, max LED range ~40m
- 1x red/blue light LED, deterrence
- Light sensitivity color 0.004 lux @F1.0 / black white 0.0004 lux @ F1.0
- 25 fps @ 8MP (3840x2160), 25 fps @ 4MP (2688x1520), 25 fps @ 1080p (1920x1080)
- Supports H.265 / H.264+ / H.264 / MJPEG (Extra Stream) Codec / RTMP Stream
- WDR (120dB), Day/Night (Color/Black White), 3DNR, AWB, AGC, BLC, HLC, SSA
- 1/1 Alarm In (5mA 5V DC)/ Out(300mA 12V DC) and 1/1 Audio In/Out
- Micro SD slot up to 512 GB
- Built-in microphone, audio detection (noise)
- SMD (SMD 4.0) (Improved motion detection is triggered by people and or vehicles)
- Intelligent Video System (IVS), one choice each possible between:
- Perimeter Protection by trip wire and area monitoring upon detection of people and or vehicles.
- Active deterrence by LED light, blue-red light alarm, sound alarm (11 predefined sounds and importing of user-defined sounds)
- Arm/disarm IVS rule with one click via alarm input.
- Image rotation mode, 0° / 90° / 180° / 270° // (90° / 270° with 2688x1520 resolution and lower) // Image mirroring
- Private masking with 4 zones
- IP67,
- Day, night display also possible in color, needs light source for this.
|
DORI (Detect, Observe, Recognize, Identify) |
||||
|
Lens |
Identify |
Recognize |
Observe |
Detect |
|
Wide Angle |
9m |
18m |
36m |
89,9m |
|
Tele Zoom |
25,7m |
51,5m |
103m |
257,4m |
Smart Dual Illuminators
Dahua Smart Dual Illuminators technology adopts smart algorithm to detect targets. Usually, the IR illuminator is on at night; when the target appears in the monitoring area, the warm light is on, and the camera records the full-color video and information of key events. That is, the camera links snapshot and video with full-color image. When the target is out of the monitoring area, the warm light is off and the IR illuminator is on, which reduces light pollution efficiently.
This CCTV camera is compatible with the Customer Journey App, Controlex solution for tracking visitor movements, demographics, and zone-specific interactions at large commercial locations, all in compliance with data protection regulations. Learn more: APP| Colour: | White |
|---|---|
| Camera technology: | IP |
| Camera Type: | Bullet |
| Max Resolution: | 8MP |
| Image Sensor: | 1/2.8" CMOS |
| Minimum Illumination (Color): | 0.0007 Lux |
| Minimum Illumination (B/W): | 0.0004 Lux |
| IR Light LED: | 050 m |
| White Light LED: | 040 m |
| Lens Type: | motorized |
| Focal Length: | 2,7 - 13,5 mm |
| Max Aperture: | F1.0 |
| Angle of View (H): | 108° ~ 34° |
| Angle of View (V): | 56° ~ 19° |
| FPS @ D1: | 25 FPS |
| FPS @ 1080p: | 25 FPS |
| FPS @ 4MP: | 25 FPS |
| FPS @ 8MP: | 25 FPS |
| WDR: | 120dB |
| Privacy Zone: | 4 |
| Audio In: | 1 channel |
| Audio Out: | 1 channel |
| Microphone: | Yes |
| Alarm Input: | 1 channel |
| Alarm Output: | 1 channel |
| Micro SD Slot: | 512 GB |
| Power Supply: | DC 12V, PoE (802.3af) |
| Power Consumption: | 7,9W (12V DC); 9,8W (PoE) |
| Operating Conditions: | -40°C ~ +60°C / Less than 95% RH |
| Ingress Protection: | IP67 |
| Material: | Housing metal, sunshield platic |
| AcuPick: | Yes |
| Active Deterrence: | Yes |
| ANPR: | No |
| ANPR (number plate recognition): | No |
| Dynamic Pixelation: | No |
| Face Detection: | No |
| Face Recognition: | No |
| Heatmap: | No |
| Number plate detection (number plate recognition): | No |
| Perimeter Protection: | Yes |
| People Counting: | No |
| Quick Pick: | No |
| SMD: | Yes |
| Scene Self-Adaptation (SSA): | Yes |
| Special Feature: | Full-color, warm white LED, IR LED / IVS: Tripwire, Intrusion, SMD / H.265 / Micro SD / Sirene and Light Active Deterrence |
Warexo Cross Selling
DE-Stock: 110 products (1-3 days)
EU-Stock: Out of Stock
- Weight: 0.35kg
- Applicable model Bullet camera like HFW1xxx / HFW2xxx
- Applicable model Eyeball cameras, but not HDW1220RP-VF
- Dimesion Diameter 124mmx41mm
- Load Bearing: 3kg
DE-Stock: 121 products (1-3 days)
EU-Stock: 3869 products (10-15 days)