- 8MP/Starlight/WizSense/TIOC
- 5 ~ 125mm/25x optical Zoom
- 2x IR LED 100m, 2x white Light LED 50m
- 2/1 Alarm IN/OUT, 1/1 Audio In/OUT
- IVS, SMD 4.0, Sirene and Light Active Deterrence
- Auto Tracking
- IP 66, POE+, DC 12V
- 5 ~ 125mm/25x optical Zoom
- 2x IR LED 100m, 2x white Light LED 50m
- 2/1 Alarm IN/OUT, 1/1 Audio In/OUT
- IVS, SMD 4.0, Sirene and Light Active Deterrence
- Auto Tracking
- IP 66, POE+, DC 12V
DE-Stock: 8 products (1-3 days)
EU-Stock: Out of Stock
- 8 Megapixel / Starlight / WizSense / TIOC / SMD 4.0
- 5 ~ 125 mm / 25x optical zoom
- 1/2.8" inch CMOS
- 2x IR LED, max IR range ~100m
- 2x warm white light LED, max LED range ~50m
- 2x red/blue light LED, deterrence
- 5 ~ 125 mm / 25x optical zoom
- 1/2.8" inch CMOS
- 2x IR LED, max IR range ~100m
- 2x warm white light LED, max LED range ~50m
- 2x red/blue light LED, deterrence
- Light sensitivity colour 0.005 lux @F1.6 / black white 0.0005 lux @ F1.6
- 25 fps @ 8MP (3840x2160), 25 fps @ 4MP (2560x1440)
- 25 fps @ 8MP (3840x2160), 25 fps @ 4MP (2560x1440)
- Pan/tilt range: Pan: 0° ~ 360° endless; Tilt: -15° ~ 90°, Auto Flip 180°
- Preset 300x
- Tour 8x (up to 32x Preset per Tour)
- Pattern 5x
- Scan 5x
- Electronic image stabiliser
- Electronic image stabiliser
- Private masking up to 24 areas, max. 8 areas for each preset
- Supports H.265+ / H.265 / H.264+ / H.264 / MJPEG (secondary stream) codec
- True WDR (120dB), Day/Night Auto (ICR), 3DNR, AWB, AGC, BLC, HLC
- Micro SD card slot up to 512GB
- 2/1 Alarm IN/OUT and 1/1 Audio In/OUT
- Audio detection (sounds)
- Built-in loudspeaker / siren
- IP66
- POE+ (802.3at), DC 12V/3A
- True WDR (120dB), Day/Night Auto (ICR), 3DNR, AWB, AGC, BLC, HLC
- Micro SD card slot up to 512GB
- 2/1 Alarm IN/OUT and 1/1 Audio In/OUT
- Audio detection (sounds)
- Built-in loudspeaker / siren
- IP66
- POE+ (802.3at), DC 12V/3A
- SMD 4.0: Enhanced motion detection (triggered only by human or vehicle in the image)
- Intelligent Video System (IVS), one selection possible per preset between:
- Intelligent Video System (IVS), one selection possible per preset between:
- IVS Analysis Rule Type: Parking Detect (6-300 sec.), Accumulation Detect, Wandering Detect
- Perimeter Protection with Object Filter Human, Vehicle for Tripwire and Area Monitoring
(false alarms avoidance by animals, trees, bright light, etc.)
- Auto Tracking through IVS rule
- Face Capture (image capture of face with metadata/attributes: Age, glasses, gender, mouth mask,
facial expression, beard)
- Active deterrent by LED light, blue-red light alarm, sound alarm (11 predefined sounds and import of user-defined sounds)
- Perimeter Protection with Object Filter Human, Vehicle for Tripwire and Area Monitoring
(false alarms avoidance by animals, trees, bright light, etc.)
- Auto Tracking through IVS rule
- Face Capture (image capture of face with metadata/attributes: Age, glasses, gender, mouth mask,
facial expression, beard)
- Active deterrent by LED light, blue-red light alarm, sound alarm (11 predefined sounds and import of user-defined sounds)
- Supplied with: 1x wall mount (PFB305W)
DORI (Detect, Observe, Recognize, Identify) Distance
Detect 3310 m / Observe 1308 m / Recognize 662 m / Identify 331 m
Detect 3310 m / Observe 1308 m / Recognize 662 m / Identify 331 m
Smart Dual Illuminators
Dahua Smart Dual Illuminators technology adopts smart algorithm to detect targets. Usually, the IR illuminator is on at night; when the target appears in the monitoring area, the warm light is on, and the camera records the full-color video and information of key events. That is, the camera links snapshot and video with full-color image. When the target is out of the monitoring area, the warm light is off and the IR illuminator is on, which reduces light pollution efficiently.
Dahua Smart Dual Illuminators technology adopts smart algorithm to detect targets. Usually, the IR illuminator is on at night; when the target appears in the monitoring area, the warm light is on, and the camera records the full-color video and information of key events. That is, the camera links snapshot and video with full-color image. When the target is out of the monitoring area, the warm light is off and the IR illuminator is on, which reduces light pollution efficiently.

| Colour: | White |
|---|---|
| Camera technology: | IP |
| Camera type: | PTZ |
| Max Resolution: | 8MP |
| Image Sensor: | 1/2,8" STARVIS CMOS |
| Minimum Illumination (Color): | 0.005 Lux |
| Minimum Illumination (B/W): | 0.0005 Lux |
| IR Light LED: | 100 m |
| white light LED: | 050 m |
| Lens Type: | Motorized |
| Focal Length: | 5 - 125 mm |
| Max Aperture: | F1.6 - F3.5 |
| Angle of View (H): | 51,9° - 3° |
| Angle of View (V): | 39,7° - 2,2° |
| FPS @ D1: | 25/30 FPS |
| FPS @ 1080p: | 25 FPS |
| FPS @ 4MP: | 25 FPS |
| FPS @ 8MP: | 25 FPS |
| WDR: | 120dB |
| Audio In: | 1 channel |
| Audio Out: | 1 channel |
| Loudspeaker: | Yes |
| Siren: | Yes |
| Microphone: | No |
| Alarm Input: | 2 channels |
| Alarm Output: | 1 channel |
| Micro SD Slot: | 512 GB |
| Network Port: | 1 RJ-45 (10/100 Mbps) |
| Power Supply: | DC 12V/3A or PoE+ (802.3at) |
| Power Consumption: | Max. 17W |
| Operating Conditions: | -40°C ~ +70°C / Less than 95% RH |
| Ingress Protection: | none |
| Casing: | Metal |
| Acupick: | No |
| Active deterrence: | Yes |
| Autotracking: | No |
| Face Detection: | Yes |
| IVS: | Yes |
| Perimeter Protection: | Yes |
| Quick Pick: | No |
| SMD: | Yes |
| Videometadata: | No |
| Special Feature: | Autotracking / Starlight / IVS: Tripwire, Intrusion, Abandoned/Missing Object / SMD 4.0, Smart Dual Illuminators, Active deterrent |
Skip product gallery
Warexo Cross Selling
Dahua - PFA126 - Accessories - Mounting Box
Product Nr. 12697
Material: aluminum, junction box, dimensions (W x H x D): 228.4 mm x 160.4 mm x 84.7 mm, operating conditions: -40ºC to + 60ºC, humidity: 90% RH
DE-Stock: 55 products (1-3 days)
EU-Stock: 15 products (10-15 days)
Dahua - PFA111 - Hanging Mount Adapter
Product Nr. 10374
Material: Aluminum, Hanging Mount Adapter, Neat & Integrated design, Dimension (Ø x H): 60 mm x 48 mm, Pipe Thread: 1″ PF, Operating Temperature: -40ºC - 60ºC, Humidity: 0 - 90 % RH
DE-Stock: Out of Stock
EU-Stock: 181 products (10-15 days)