- 2,8mm /H:110°; V: 58°
- 2 LED, IR Light 30m, white Light 30m
- 1 Mic
- IP67, DC12V, PoE
- IVS, SMD4.0, Dual illumination
DE-Stock: Out of Stock
EU-Stock: 150 products (10-15 days)
| Lens | Identify | Recognize | Observe | Detect |
| Wide Angle | 8,5m | 17m | 33,9m |
84,8m |

Smart Dual Illuminators
Dahua Smart Dual Illuminators technology adopts smart algorithm to detect targets. Usually, the IR illuminator is on at night; when the target appears in the monitoring area, the warm light is on, and the camera records the full-color video and information of key events. That is, the camera links snapshot and video with full-color image. When the target is out of the monitoring area, the warm light is off and the IR illuminator is on, which reduces light pollution efficiently.

| Colour: | White |
|---|---|
| Camera technology: | IP |
| Camera Type: | Eyeball |
| Max Resolution: | 8MP |
| Image Sensor: | 1/2,7" CMOS |
| Minimum Illumination (Color): | 0,007 lux |
| Minimum Illumination (B/W): | 0.0007 Lux |
| IR Light LED: | 030 m |
| White Light LED: | 030 m |
| Lens Type: | fixed lens |
| Focal Length: | 2.8 mm |
| Max Aperture: | F1.4 |
| Angle of View (H): | 110° |
| Angle of View (V): | 58° |
| FPS @ D1: | 25 FPS |
| FPS @ 4MP: | 25 FPS |
| FPS @ 8MP: | 25 FPS |
| WDR: | 120dB |
| Privacy Zone: | 8 |
| Audio In: | No |
| Audio Out: | No |
| Loudspeaker: | No |
| Siren: | No |
| Microphone: | Yes |
| Alarm Input: | No |
| Alarm Output: | No |
| Micro SD Slot: | 512 GB |
| Network Port: | 1 RJ-45 (10/100Base-T) |
| Power Supply: | DC 12V, PoE (802.3af) |
| Power Consumption: | 7,4W (12V DC); 9,5W (PoE) |
| Operating Conditions: | -40°C ~ +60°C / Less than 95% RH |
| Ingress Protection: | IP67 |
| Vandal Resistance: | No |
| Casing: | Metal |
| AcuPick: | Yes |
| Active Deterrence: | No |
| ANPR (number plate recognition): | No |
| Dual Light: | No |
| Dynamic Pixelation: | No |
| Face Detection: | Yes |
| Face Recognition: | No |
| IVS: | Yes |
| Perimeter Protection: | Yes |
| People Counting: | No |
| PPE Detection: | No |
| Quick Pick: | No |
| SMD: | Yes |
| Scene Self-Adaptation (SSA): | Yes |
| Videometadata: | No |
| Special Feature: | SMD4.0, Perimeter Protection, Dual Light, AcuPick |
Warexo Cross Selling
DE-Stock: 231 products (1-3 days)
EU-Stock: 11784 products (10-15 days)
- Weight: 0.36kg
- Dimesion Diameter 134.1mm x 83.5mm
- Load Bearing: 1kg
DE-Stock: 43 products (1-3 days)
EU-Stock: 131 products (10-15 days)
DE-Stock: 313 products (1-3 days)
EU-Stock: 4690 products (10-15 days)