- 2.8mm /H:110°; V: 56°
- 2x LED, IR Light 50m, white Light 50m
- 1 Mic, 1/1 Alarm I/O, 1/1 Audio I/O
- IP67, IK10, DC12V, PoE+,ePoE
- IVS, SMD4.0, Dual Light
DE-Stock: 20 products (1-3 days)
EU-Stock: 203 products (10-15 days)
Hardware Features Dahua IPC-HDBW5859RP-ASE-IL-0280B
- WizMind / Dual Light / SMD 4.0
- 8 megapixels / 2.8 mm / H:110°; V: 56°
- 1/1.8" CMOS
- 25 fps @ 8MP (3840 x 2160), 25 fps @ 4MP (2688 x 1520), 25 fps @ 2MP (1920 x 1080)
- 2x multi-core LED, warm white light or IR light
- IR LED, max. IR range ~50m
- Warm white light LED, max LED range ~50m
- Light sensitivity colour 0.0008 lux @F1.6
- Light sensitivity black and white 0.0004 lux @ F1.6
- Close-range focusing 2.1 m
- H.265 / H.264+ / H.264 / MJPEG (secondary stream) codec
- 140dB True WDR, day/night (ICR), 3DNR, AWB, AGC, BLC, HLC, SSA
- Micro SD card slot up to 512 GB
- 1/1 alarm in (5 mA 5 VDC)/out (300 mA 12 VDC) and 1/1 audio in/out
- Built-in microphone, audio detection (noise)
- Image rotation mode, 0° / 90° / 180° / 270° // (90° / 270° with 4MP (2688x1520) resolution and lower) // Image mirroring
- Privacy masking for up to 4 zones Mosaic or 8 colour blocks
- IP67, IK10
- DC 12V, PoE+, ePoE
Software Features & AI Functionality Dahua IPC-HDBW5859RP-ASE-IL-0280B
- Audio Detection: triggering of events by recognised changes in noise levels
- SMD 4.0: improved motion detection (triggered only by people or vehicles in the image)
- Face Detection: image capture of the face, with attributes such as age, gender, facial expression, glasses, face mask, beard
- People Counting by line crossing
- Queue Area: alerting based on waiting time and/or number of people waiting
- Heatmap (area frequency graph)
- AcuPick – AI object search: uses deep learning-based video analysis to classify people, animals and vehicles, enabling fast and automatic searches in live and archived recordings
- IVS Rules Types:
- Illegal parking detection (6–300 seconds)
- People gathering detection (10–300 sec.)
- Loitering detection (1–60 sec.)
- Wandering detection (1–600 sec.)
- Perimeter Protection with object filters for people, vehicles and animals for:
- Tripwire
- Intrusion
- Fast moving
- Self-learning technology for perimeter protection: the camera distinguishes relevant targets from interferences, ensuring fewer false alarms through an experience database
- AI rule assistant: easy setup of intelligent surveillance rules
- Video Metadata:
- People detection with metadata/attributes: Image of face / attributes: type, gender, top, trouser type, top colour, trouser colour, bag, hat, umbrella
- Vehicle detection with metadata/attributes: Image of vehicle, image of number plate / Attributes: type, vehicle type, vehicle colour, number plate, seat belt fastened, smoking, using mobile phone
- Two-wheeled vehicle with metadata/attributes: Image of vehicle / Attributes: type, vehicle type, vehicle colour, number of passengers, top, top colour, hat
- Smart Dual Light: IR light in normal operation, automatic switching to warm light when target is detected for full-colour images
DORI (Detect, Observe, Recognise, Identify) Distance
2,8mm: Detect 89,2 m / Observe 35,7 m / Recognise 17,8 m / Identify 8,9 m
This CCTV camera Dahua IPC-HDBW5859RP-ASE-IL-0280B is compatible with the Customer Journey App, Controlex solution for tracking visitor movements, demographics, and zone-specific interactions at large commercial locations, all in compliance with data protection regulations. Learn more: APP
| Colour: | White |
|---|---|
| Camera Type: | Dome |
| Max Resolution: | 8MP |
| Image Sensor: | 1/1,8" CMOS |
| Minimum Illumination (Color): | 0.0008 Lux |
| Minimum Illumination (B/W): | 0.0004 Lux |
| IR Light LED: | 050 m |
| White Light LED: | 050 m |
| Lens Type: | fixed lens |
| Focal Length: | 2,8 mm |
| Max Aperture: | F1.7 |
| Angle of View (H): | 110° |
| Angle of View (V): | 56° |
| FPS @ D1: | 25 FPS |
| FPS @ 2MP: | 25 FPS |
| FPS @ 4MP: | 25 FPS |
| FPS @ 8MP: | 25 FPS |
| WDR: | 120dB |
| Privacy Zone: | 8 |
| Audio In: | 1 channel |
| Audio Out: | 1 channel |
| Loudspeaker: | No |
| Siren: | No |
| Microphone: | Yes |
| Alarm Input: | 1 channel |
| Alarm Output: | 1 channel |
| Micro SD Slot: | 1 TB |
| Power Supply: | DC 12V, PoE+, ePoE |
| Power Consumption: | 13,3W (12V DC); 15,6W (PoE) |
| Operating Conditions: | -40°C ~ +60°C / Less than 95% RH |
| Ingress Protection: | IP67 |
| Vandal Resistance: | IK10 |
| Casing: | Metal |
| AcuPick: | Yes |
| Active Deterrence: | No |
| ANPR (number plate recognition): | No |
| Dual Light: | Yes |
| Dynamic Pixelation: | No |
| ePoE: | Yes |
| Face Detection: | Yes |
| Face Recognition: | No |
| Heatmap: | Yes |
| IVS: | Yes |
| Perimeter Protection: | Yes |
| People Counting: | Yes |
| PPE Detection: | No |
| Quick Pick: | No |
| SMD: | Yes |
| Scene Self-Adaptation (SSA): | Yes |
| Videometadata: | Yes |
| Special Feature: | SMD4.0, Perimeter Protection, Dual Light, AcuPick, Alarm In Out, Self-learning technology, AI rule assistant |
Warexo Cross Selling
DE-Stock: 63 products (1-3 days)
EU-Stock: 626 products (10-15 days)
DE-Stock: 265 products (1-3 days)
EU-Stock: 4241 products (10-15 days)
- Weight: 0.36kg
- Dimesion Diameter 134.1mm x 83.5mm
- Load Bearing: 1kg
DE-Stock: 43 products (1-3 days)
EU-Stock: 251 products (10-15 days)
- In-celing Mount Bracket
- for hole circle diameter 110 mm
DE-Stock: 32 products (1-3 days)
EU-Stock: 129 products (10-15 days)
DE-Stock: 161 products (1-3 days)
EU-Stock: 8838 products (10-15 days)