- 5MP / 1/3" CMOS
- 3,6mm, fix, H 78°
- 2 LED, IR Light 30m, white Light 30m, DWDR
- 1 Mic, 1 Speaker
- 12 VDC
- Wi-Fi 2,4
- Human, Vehicle Detection, Active Deterrence, Auto Tracking
- 3,6mm, fix, H 78°
- 2 LED, IR Light 30m, white Light 30m, DWDR
- 1 Mic, 1 Speaker
- 12 VDC
- Wi-Fi 2,4
- Human, Vehicle Detection, Active Deterrence, Auto Tracking
DE-Stock: 12 products (1-3 days)
EU-Stock: 17 products (10-15 days)
- Wireless Picoo / SMD / Auto Tracking / DMSS APP
- 5 megapixels / 3,6 mm fixed lens / H78° V40°
- 1/3" CMOS
- 25 fps @ 5MP (2560 x 1920), 25 fps @ D1 (640x360)
- 2 Multi-core LED, IR Light or warm white Light
- IR Light, max. IR range ~30m
- warm white light LED, max LED range ~30m
- Light sensitivity colour 0.007 lux @F1.6
- Light sensitivity black and white 0.0007 lux @ F1.6
- Pan: 0° ~ 355° limited
- Tilt: 0° ~ -90°
- Preset
- Tour
- Supports H.265
- DWDR, day/night (colour/black and white)
- Micro SD slot up to 256 GB
- Built-in microphone, audio detection (noises) / built-in speaker, siren
- Two-way communication with DMSS APP
- No privacy masking
- IP66
- Wi-Fi pairing via Bluetooth
- Wi-Fi frequency range 2.4 GHz (IEEE 802.11b/g/n/ax)
- Power supply only with DC 12V, no PoE!
- SMD: Improved motion detection (triggered only by people or vehicles in the image)
- Active deterrence with white light LED, sound alarm
- Auto Tracking
- Power supply included
Intelligent dual illumination
Dahua Smart Dual Illuminators technology uses an intelligent algorithm to detect targets. Normally, the IR illuminator is switched on at night; when the target appears in the surveillance area, the warm light is switched on and the camera records the full-colour video and information about important events. This means that the camera links snapshots and video with full-colour images. When the target is outside the surveillance area, the warm light is turned off and the IR illuminator is turned on, effectively reducing light pollution.
| Colour: | White |
|---|---|
| Camera technology: | IP |
| Camera type: | PT |
| Max Resolution: | 2MP |
| Image Sensor: | 1/3" CMOS |
| Minimum Illumination (Color): | 0,007 lux |
| Minimum Illumination (B/W): | 0,0007 lux |
| IR Light LED: | 030 m |
| white light LED: | 030 m |
| Lens Type: | Fixed lens |
| Focal Length: | 3,6 mm |
| Max Aperture: | F1.6 |
| Angle of View (H): | 78° |
| Angle of View (V): | 40° |
| FPS @ D1: | 25 FPS |
| FPS @ 5MP: | 25 FPS |
| WDR: | DWDR |
| Loudspeaker: | Yes |
| Siren: | Yes |
| Microphone: | Yes |
| Micro SD Slot: | 256 GB |
| Network Port: | 1 RJ-45 (10/100 Mbps) |
| Power Supply: | DC 12V/1A |
| Power Consumption: | Max. 4,56W |
| Operating Conditions: | -20°C ~ +50°C / Less than 95% RH |
| Ingress Protection: | IP66 |
| Wi-Fi: | Yes |
| Wi-Fi Standard: | 2,4GHz |
| Wi-Fi Frequency Range: | IEEE 802.11b/g/n/ax |
| Material: | plastic |
| Acupick: | No |
| Active deterrence: | Yes |
| ANPR (number plate identification): | No |
| Autotracking: | Yes |
| Dual Light: | Yes |
| Dynamic pixelation: | No |
| Face Detection: | No |
| Face Recognition: | No |
| IVS: | No |
| Perimeter Protection: | No |
| People counting: | No |
| PPE Detection: | No |
| Quick Pick: | No |
| SMD: | Yes |
| Videometadata: | No |
| Special Feature: | Active Deterrence / Auto Tracking / SMD |