- 5 ~ 125mm / H54°-3.4°/V31°-1.9°
- 2x IR LED 100m, 2x white Light LED 50m
- IP67, DC12V, PoE+
- IVS, SMD 4.0, Auto Tracking 3.0
DE-Stock: 8 products (1-3 days)
EU-Stock: 115 products (10-15 days)
| Lens | Identify | Recognize | Observe | Detect |
| full Zoom | 216,1m | 432,3m | 864,6m | 2161,4m |

Smart Dual Illuminators
Dahua Smart Dual Illuminators technology adopts smart algorithm to detect targets. Usually, the IR illuminator is on at night; when the target appears in the monitoring area, the warm light is on, and the camera records the full-color video and information of key events. That is, the camera links snapshot and video with full-color image. When the target is out of the monitoring area, the warm light is off and the IR illuminator is on, which reduces light pollution efficiently.

| Colour: | White |
|---|---|
| Camera technology: | IP |
| Camera Type: | PTZ |
| Max Resolution: | 4MP |
| Image Sensor: | 1/2.8" CMOS |
| Minimum Illumination (Color): | 0,005 Lux |
| Minimum Illumination (B/W): | 0.0005 Lux |
| IR Light LED: | 100 m |
| White Light LED: | 050 m |
| Lens Type: | motorized |
| Focal Length: | 5 - 125 mm |
| Max Aperture: | F1.6 ~ F3.6 |
| Angle of View (H): | 54.1° ~ 3.4° |
| Angle of View (V): | 31.4° - 1.9° |
| FPS @ D1: | 25 FPS |
| FPS @ 1080p: | 25 FPS |
| FPS @ 4MP: | 25 FPS |
| WDR: | 120dB |
| Audio In: | 1 channel |
| Audio Out: | 1 channel |
| Loudspeaker: | No |
| Siren: | No |
| Microphone: | No |
| Alarm Input: | 2 channels |
| Alarm Output: | 1 channel |
| Micro SD Slot: | 512 GB |
| Network Port: | 1x RJ-45 (10/100Base-T) |
| Power Supply: | DC 12V, PoE+ |
| Power Consumption: | 20W (12V DC); 23W (PoE) |
| Operating Conditions: | -40°C ~ 70°C / Less than 90% RH |
| Ingress Protection: | IP67 |
| Material: | Housing metal |
| AcuPick: | Yes |
| Active Deterrence: | No |
| ANPR (number plate recognition): | No |
| Auto-Tracking: | Yes |
| Dual Light: | Yes |
| Dynamic Pixelation: | No |
| Face Detection: | Yes |
| Face Recognition: | No |
| IVS: | Yes |
| Perimeter Protection: | Yes |
| People Counting: | No |
| PPE Detection: | No |
| Quick Pick: | No |
| SMD: | Yes |
| Videometadata: | No |
| Special Feature: | Starlight / SMD 4.0 / IVS: Tripwire, Intrusion, Abandoned/Missing Object, Face Event / PoE / Alarm IN/OUT |
Warexo Cross Selling
DE-Stock: 45 products (1-3 days)
EU-Stock: Out of Stock
- Load Bearing: 7kg
- Mast Diameter: 80 ~ 150mm
DE-Stock: 78 products (1-3 days)
EU-Stock: 1120 products (10-15 days)
DE-Stock: 12 products (1-3 days)
EU-Stock: 36 products (10-15 days)
DE-Stock: Out of Stock
EU-Stock: Out of Stock
DE-Stock: 18 products (1-3 days)
EU-Stock: 491 products (10-15 days)