- 5 ~ 125mm/25x optical Zoom
- Max. IR Range ~100m
- 2/1 Alarm IN/OUT, 1/1 Audio In/OUT
- IVS, SMD 3.0, Face Capture
- IP66
- POE+, DC 12V/2A
DE-Stock: 9 products (1-3 days)
EU-Stock: Out of Stock
- 5 ~ 125mm / 25x optical zoom
- 6x IR LED, Max. IR Range ~100m Support
- Support H.265+ / H.265 / H.264+ / H.264 / MJPEG (secundary Stream) Codec
- True WDR (120dB), Day/Night Auto(ICR), Ultra DNR, BLC, HLC
- 2/1 Alarm IN/OUT and 1/1 Audio In/OUT
- Audio detection (Audio IN for sounds)
- Private masking up to 24 areas, max. 8 areas for each preset
- SMD 3.0: Enhanced motion detection (triggered only by human or vehicle in the image)
- Intelligent Video System (IVS), one selection possible per preset between:
- IVS Analysis Rule Type: Parking Detect (6-300 sec.), Accumulation Detect, Wandering Detect
- Perimeter Protection with Object Filter Human, Vehicle for Tripwire and Area Monitoring
- Object monitoring with object added, object removed, no filter
- Face Capture ( Face image capture with attributes: Age, glasses, gender, mouth mask,
facial expression, beard)
- Image rotation mode, 180
- Pan/tilt range: pan: 0° ~ 360° endless; tilt: -15° ~ 90°, auto flip 180°
- Electronic image stabiliser
- IP66
- PoE+, DC 12V/2A
- Included in delivery: DC12V, 2A power supply
| Lens | Identify | Recognize | Observe | Detect |
| full Zoom | 250m | 500m | 987,5m | 2500m |
| Colour: | White |
|---|---|
| Camera technology: | IP |
| Camera Type: | PTZ |
| Max Resolution: | 4MP |
| Image Sensor: | 1/2.8" CMOS |
| Minimum Illumination (Color): | 0,005 Lux |
| Minimum Illumination (B/W): | 0.0005 Lux |
| IR Light LED: | 100 m |
| Lens Type: | motorized |
| Focal Length: | 5 - 125 mm |
| Max Aperture: | F1.6 ~ F3,6 |
| Angle of View (H): | 51,9° ~ 3,0° |
| Angle of View (V): | 39,7° ~ 2,2° |
| FPS @ D1: | 25 FPS |
| FPS @ 1080p: | 25 FPS |
| FPS @ 4MP: | 25 FPS |
| WDR: | 120dB |
| Audio In: | 1 channel |
| Audio Out: | 1 channel |
| Loudspeaker: | No |
| Siren: | No |
| Microphone: | No |
| Alarm Input: | 2 channels |
| Alarm Output: | 1 channel |
| Micro SD Slot: | 512 GB |
| Power Supply: | DC 12V/2A, PoE+ |
| Power Consumption: | Max. 21,5W |
| Operating Conditions: | -40°C ~ 70°C / Less than 90% RH |
| Ingress Protection: | IP66 |
| AcuPick: | No |
| Active Deterrence: | No |
| Auto-Tracking: | Yes |
| Face Detection: | Yes |
| Face Recognition: | No |
| Quick Pick: | No |
| Special Feature: | Starlight / SMD 3.0 / IVS: Tripwire, Intrusion, Abandoned/Missing Object, Face Event / PoE / Alarm IN/OUT |
Warexo Cross Selling
DE-Stock: 20 products (1-3 days)
EU-Stock: Out of Stock
- In-celing Mount Bracket
- for PTZ SD4AxxxDB-HNY-T
DE-Stock: 2 products (1-3 days)
EU-Stock: Out of Stock
- 1 Ethernet Port Input
- 1 PoE Output Port
- AC input power port
- Perfect PSU for IP Cameras
DE-Stock: 15 products (1-3 days)
EU-Stock: Out of Stock