- 2.7~ 13.5mm
- 2x IR LED 50m, 2x white Light LED 30m
- H.265/H.264 Codec
- build-in-mic, speaker
- IVS, SMD, Sirene and Light Active Deterrence, Alarm In/Out
- IP 66, PoE+, DC12V,2A
DE-Stock: 13 products (1-3 days)
EU-Stock: 72 products (10-15 days)
- 1/2.8" inch CMOS
- 2.7 ~ 13.5 mm
- 2x IR LED, max. IR range ~50m
- 2x warm white light LED, max LED range ~30m
- Light sensitivity colour 0.005 lux @F1.6 / black white 0.0005 lux @ F1.6
- 25 fps @ 1080P (1920x1080), 25 fps @ 720P (1280x720)
- Supports H.265+ / H.265 / H.264+ / H.264 / MJPEG (secondary stream) codec
- WDR 120dB, day/night auto (ICR), 3DNR, AWB, AGC, BLC, HLC
- Micro SD card slot up to 512GB
- 1/1 Alarm IN/OUT and 1/1 Audio In/OUT
- Audio detection (sounds)
- Built-in microphone
- Built-in loudspeaker / siren
- Pan/tilt range: Pan: 0° ~ 355° limited; Tilt: -15° ~ 90°
- Preset 300x
- No tour, no pattern, no scan
- Idle Motion Preset
- IP66
- PoE+ (802.3at), DC 12V 2A
- Scope of delivery includes: 1x wall bracket
DORI (Detect, Observe, Recognize, Identify) Distance
Detect 270 m / Observe 106.6 m / Recognize 54 m / Identify 27 m
Smart Dual Illuminators
Dahua Smart Dual Illuminators technology adopts smart algorithm to detect targets. Usually, the IR illuminator is on at night; when the target appears in the monitoring area, the warm light is on, and the camera records the full-color video and information of key events. That is, the camera links snapshot and video with full-color image. When the target is out of the monitoring area, the warm light is off and the IR illuminator is on, which reduces light pollution efficiently.

| Colour: | White |
|---|---|
| Camera technology: | IP |
| Camera Type: | PTZ |
| Max Resolution: | 4MP |
| Image Sensor: | 1/2,8" CMOS |
| Minimum Illumination (Color): | 0.005 Lux |
| Minimum Illumination (B/W): | 0.0005 Lux |
| IR Light LED: | 050 m |
| White Light LED: | 030 m |
| Lens Type: | motorized |
| Focal Length: | 2,7 - 13,5 mm |
| Max Aperture: | F1.6 - F3.0 |
| Angle of View (H): | 99,6° ~ 31,5° |
| Angle of View (V): | 53° - 17,8° |
| FPS @ D1: | 25 FPS |
| FPS @ 1080p: | 25 FPS |
| FPS @ 4MP: | 25 FPS |
| WDR: | 120dB |
| Audio In: | 1 channel |
| Audio Out: | 1 channel |
| Loudspeaker: | Yes |
| Siren: | Yes |
| Microphone: | Yes |
| Alarm Input: | 1 channel |
| Alarm Output: | 1 channel |
| Micro SD Slot: | 512 GB |
| Network Port: | 1x RJ-45 (10/100Base-T) |
| Power Supply: | DC 12V, 2A / PoE+ (802.3at) |
| Power Consumption: | Max. 15W |
| Operating Conditions: | -30°C ~ +60°C / Less than 95% RH |
| Ingress Protection: | IP66 |
| Material: | Housing metal |
| AcuPick: | No |
| Active Deterrence: | Yes |
| Auto-Tracking: | Yes |
| Dual Light: | Yes |
| Face Detection: | Yes |
| Face Recognition: | No |
| IVS: | Yes |
| Perimeter Protection: | Yes |
| Quick Pick: | No |
| SMD: | Yes |
| Special Feature: | IR 50m / Active deterrence / Autotracking Lite / IVS: Tripwire, area monitoring / Face detection / SMD / LED |
Warexo Cross Selling
DE-Stock: 80 products (1-3 days)
EU-Stock: 1883 products (10-15 days)