- 2.7~ 13.5mm
- 2x IR LED 50m, 2x white Light LED 30m
- H.265/H.264 Codec
- build-in-mic, speaker
- IVS, SMD, Sirene and Light Active Deterrence
- IP 66, PoE, DC12V,1,5A
DE-Stock: 23 products (1-3 days)
EU-Stock: 9 products (10-15 days)
- 4 megapixel / WizSense / dual illumination
- 1/2.8" inch CMOS
- 2.7 ~ 13.5 mm
- 2x IR LED, max. IR range ~50m
- 2x warm white light LED, max LED range ~30m
- Light sensitivity colour 0.005 lux @F1.6 / black white 0.0005 lux @ F1.6
- 25 fps @ 4MP (2560x1440), 25 fps @ 1080P (1920x1080), 25 fps @ 720P (1280x720)
- Supports H.265+ / H.265 / H.264+ / H.264 / MJPEG (secondary stream) codec
- WDR 120dB, day/night auto (ICR), 3DNR, AWB, AGC, BLC, HLC
- Micro SD card slot up to 512GB
- Audio recognition (sounds)
- Built-in microphone
- Built-in loudspeaker / siren
- Active deterrent through white light alarm, sound alarm (predefined tones)
- Pan/tilt range: Pan: 0° ~ 355° limited; Tilt: -15° ~ 90°, auto flip 180°
- Preset 300x
- No tour, no patterns, no scan
- IP66 RATED
- PoE (802.3af), DC 12V 1.5A
- SMD 3.0: Improved motion detection (only triggered by people or vehicles in the image)
- Intelligent Video System (IVS), one selection possible per preset between:
- IVS analysis rule type: parking detection (6-300 sec.), accumulation detection, wandering detection, object added, removed
- Perimeter protection with human object filter, vehicle for tripwire and area monitoring
- Scope of delivery includes: 1x wall bracket
DORI (Detect, Observe, Recognize, Identify) Distance
Detect 270 m / Observe 106.6 m / Recognize 54 m / Identify 27 m
Smart Dual Illuminators
Dahua Smart Dual Illuminators technology adopts smart algorithm to detect targets. Usually, the IR illuminator is on at night; when the target appears in the monitoring area, the warm light is on, and the camera records the full-color video and information of key events. That is, the camera links snapshot and video with full-color image. When the target is out of the monitoring area, the warm light is off and the IR illuminator is on, which reduces light pollution efficiently.

| Colour: | Silver Grey |
|---|---|
| Camera technology: | IP |
| Camera type: | PTZ |
| Max Resolution: | 4MP |
| Image Sensor: | 1/2,8" CMOS |
| Minimum Illumination (Color): | 0.005 Lux |
| Minimum Illumination (B/W): | 0.0005 Lux |
| IR Light LED: | 050 m |
| white light LED: | 030 m |
| Lens Type: | Motorized |
| Focal Length: | 2,7 - 13,5 mm |
| Max Aperture: | F1.6 - F3.0 |
| Angle of View (H): | 94,9° ~ 30,1° |
| Angle of View (V): | 51° - 17,1° |
| FPS @ D1: | 25 FPS |
| FPS @ 1080p: | 25 FPS |
| FPS @ 4MP: | 25 FPS |
| WDR: | 120dB |
| Loudspeaker: | Yes |
| Siren: | Yes |
| Microphone: | Yes |
| Micro SD Slot: | 512 GB |
| Network Port: | 1 RJ-45 (10/100 Mbps) |
| Power Supply: | DC 12V, PoE (802.3af) |
| Power Consumption: | Max. 12W |
| Operating Conditions: | -30°C ~ +60°C / Less than 95% RH |
| Ingress Protection: | IP66 |
| Material: | Plastic |
| Acupick: | No |
| Active deterrence: | Yes |
| Autotracking: | No |
| Dual Light: | Yes |
| IVS: | Yes |
| Perimeter Protection: | Yes |
| Quick Pick: | No |
| SMD: | Yes |
| Special Feature: | IVS: Tripwire, Intrusion, human detection, Active deterrent |
Warexo Cross Selling
- Support working with indicator light
- Support -30°C ~ +70°C wide-range temperature operation
- Accurate overcurrent, overvoltage protection
DE-Stock: 46 products (1-3 days)
EU-Stock: 98 products (10-15 days)
- Support working with indicator light
- Support -30°C ~ +70°C wide-range temperature operation
- Accurate overcurrent, overvoltage protection
DE-Stock: 56 products (1-3 days)
EU-Stock: 291 products (10-15 days)
- Weight: 0.27kg
- Mast Diameter : 80-150mm
- Load Bearing: 3kg
DE-Stock: 71 products (1-3 days)
EU-Stock: 3 products (10-15 days)
DE-Stock: 131 products (1-3 days)
EU-Stock: 1225 products (10-15 days)