- 2,7 ~ 13,5mm / H96°-24°/V51°-13°
- 2x IR LED 30m, 2x white Light LED 30m
- build-in-mic, speaker
- IP66, DC12V, PoE
- IVS, SMD3.0, Auto Tracking
DE-Stock: 12 products (1-3 days)
EU-Stock: Out of Stock
Smart Dual Illuminators
Dahua Smart Dual Illuminators technology adopts smart algorithm to detect targets. Usually, the IR illuminator is on at night; when the target appears in the monitoring area, the warm light is on, and the camera records the full-color video and information of key events. That is, the camera links snapshot and video with full-color image. When the target is out of the monitoring area, the warm light is off and the IR illuminator is on, which reduces light pollution efficiently.

The precision of PTZ camera presets may vary depending on the series. For applications requiring high accuracy, we recommend selecting a model with enhanced precision. We are happy to assist you with this.
| Colour: | White |
|---|---|
| Camera technology: | IP |
| Camera Type: | PTZ |
| Max Resolution: | 4MP |
| Image Sensor: | 1/2.8" CMOS |
| Minimum Illumination (Color): | 0.05 Lux |
| Minimum Illumination (B/W): | 0.005 Lux |
| IR Light LED: | 030 m |
| White Light LED: | 030 m |
| Lens Type: | motorized |
| Focal Length: | 2,7 - 13,5 mm |
| Max Aperture: | F1.6 - F3.0 |
| Angle of View (H): | 96,73° ~ 24,76° |
| Angle of View (V): | 51,98° - 13,91° |
| FPS @ D1: | 25 FPS |
| FPS @ 1080p: | 25 FPS |
| FPS @ 4MP: | 25 FPS |
| WDR: | 120dB |
| Audio In: | 1 channel |
| Audio Out: | 1 channel |
| Loudspeaker: | Yes |
| Siren: | Yes |
| Microphone: | Yes |
| Alarm Input: | 1 channel |
| Alarm Output: | 1 channel |
| Micro SD Slot: | 256 GB |
| Network Port: | 1x RJ-45 (10/100Base-T) |
| Power Supply: | DC 12V, 1,5A / PoE (802.3af) |
| Power Consumption: | Max. 12,95W |
| Operating Conditions: | -30°C ~ +55°C / Less than 95% RH |
| Ingress Protection: | IP66 |
| Material: | Housing plastic |
| AcuPick: | No |
| Active Deterrence: | Yes |
| ANPR (number plate recognition): | No |
| Auto-Tracking: | Yes |
| Dual Light: | Yes |
| Dynamic Pixelation: | No |
| Face Detection: | No |
| Face Recognition: | No |
| IVS: | Yes |
| Perimeter Protection: | Yes |
| People Counting: | No |
| PPE Detection: | No |
| Quick Pick: | No |
| SMD: | Yes |
| Videometadata: | No |
| Special Feature: | Active deterrence / Autotracking Lite / IVS: Tripwire, area monitoring / LED |