- 4MP/1/2,9" CMOS
- 2,7 ~ 13,5mm /H:104°–29°; V: 54°–16°
- 4x LED, IR Light 60m, white Light 60m
- 1 Mic, 1/1 Alarm I/O, 1/1 Audio I/O
- IP67, DC12V, PoE
- IVS, SMD4.0, Dual illumination
- 2,7 ~ 13,5mm /H:104°–29°; V: 54°–16°
- 4x LED, IR Light 60m, white Light 60m
- 1 Mic, 1/1 Alarm I/O, 1/1 Audio I/O
- IP67, DC12V, PoE
- IVS, SMD4.0, Dual illumination
DE-Stock: 24 products (1-3 days)
EU-Stock: 2 products (10-15 days)
- WizSense / Dual illumination / SMD 4.0 / Alarm In Out
- 4 megapixels / 2.7 ~ 13.5 mm / H:104°–29°; V: 54°–16°
- 1/2.9" CMOS
- 25 fps @ 4MP (2688 x 1520), 25 fps @ 2MP (1920 x 1080)
- 4x Multi-core LED, IR Light or warm white Light
- IR Light, max. IR range ~60m
- warm white light LED, max LED range ~60m
- Light sensitivity colour 0.005 lux @F1.4
- Light sensitivity black and white 0.0005 lux @ F1.4
- H.265 / H.264+ / H.264 / MJPEG (secondary stream) codec
- 120dB True WDR, day/night (ICR), 3DNR, AWB, AGC, BLC, HLC, SSA
- Micro SD card slot up to 512GB
- 1/1 alarm in (5mA 5VDC)/out(300mA 12VDC) and 1/1 audio in/out
- Built-in microphone, audio detection (noises)
- Image rotation mode, 0° / 90° / 180° / 270° // Image mirroring
- Private masking for up to 8 zones
- IP67
- DC 12V, PoE
- AcuPick
- SMD 4.0: Improved motion detection (triggered only by people or vehicles in the image)
- IVS analysis rule type: crowd detection, loitering detection
- Perimeter protection with object filter for people and vehicles for tripwire and area monitoring
- Face detection (image capture of the face, without attributes) cannot be used in conjunction with AcuPick!
- Please Update Camera with the current Firmware!
| Lens | Identify | Recognize | Observe | Detect |
| Wide Angle | 6,4m | 12,8m | 25,6m |
64m |
| Tele Zoom | 21m | 42m | 84m |
210m |

Smart Dual Illuminators
Dahua Smart Dual Illuminators technology adopts smart algorithm to detect targets. Usually, the IR illuminator is on at night; when the target appears in the monitoring area, the warm light is on, and the camera records the full-color video and information of key events. That is, the camera links snapshot and video with full-color image. When the target is out of the monitoring area, the warm light is off and the IR illuminator is on, which reduces light pollution efficiently.

| Colour: | White |
|---|---|
| Camera technology: | IP |
| Camera Type: | Bullet |
| Max Resolution: | 4MP |
| Image Sensor: | 1/2.9" CMOS |
| Minimum Illumination (Color): | 0,005 Lux |
| Minimum Illumination (B/W): | 0.0005 Lux |
| IR Light LED: | 060 m |
| White Light LED: | 060 m |
| Lens Type: | motorized |
| Focal Length: | 2.7 - 13.5 mm |
| Max Aperture: | F1.4 |
| Angle of View (H): | 104° ~ 29° |
| Angle of View (V): | 54° - 16° |
| FPS @ D1: | 25 FPS |
| FPS @ 2MP: | 25 FPS |
| FPS @ 4MP: | 25 FPS |
| WDR: | 120dB |
| Privacy Zone: | 8 |
| Audio In: | 1 channel |
| Audio Out: | 1 channel |
| Loudspeaker: | No |
| Siren: | No |
| Microphone: | Yes |
| Alarm Input: | 1 channel |
| Alarm Output: | 1 channel |
| Micro SD Slot: | 512 GB |
| Network Port: | 1x RJ-45 (10/100Base-T) |
| Power Supply: | DC 12V, PoE (802.3af) |
| Power Consumption: | 9,3W (12V DC); 11,9W (PoE) |
| Operating Conditions: | -30°C ~ +60°C / Less than 95% RH |
| Ingress Protection: | IP67 |
| Casing: | Metal |
| AcuPick: | Yes |
| Active Deterrence: | No |
| ANPR (number plate recognition): | No |
| Dual Light: | Yes |
| Dynamic Pixelation: | No |
| Face Detection: | Yes |
| Face Recognition: | No |
| IVS: | Yes |
| Perimeter Protection: | Yes |
| People Counting: | No |
| PPE Detection: | No |
| Quick Pick: | No |
| SMD: | Yes |
| Scene Self-Adaptation (SSA): | Yes |
| Videometadata: | No |
| Special Feature: | SMD4.0, Perimeter Protection, Dual Light, AcuPick, Alarm In Out |