- 2,8mm /H:100°; V: 56°
- 2x LED, IR Light 50m, white Light 50m
- 1 Mic
- IP67, DC12V, PoE
- IVS, SMD4.0, Dual illumination
DE-Stock: 24 products (1-3 days)
EU-Stock: 14 products (10-15 days)
| Lens | Identify | Recognize | Observe | Detect |
| Wide Angle | 6,2m | 12,3m | 24,6m |
61,6m |

Smart Dual Illuminators
Dahua Smart Dual Illuminators technology adopts smart algorithm to detect targets. Usually, the IR illuminator is on at night; when the target appears in the monitoring area, the warm light is on, and the camera records the full-color video and information of key events. That is, the camera links snapshot and video with full-color image. When the target is out of the monitoring area, the warm light is off and the IR illuminator is on, which reduces light pollution efficiently.

| Colour: | White |
|---|---|
| Camera technology: | IP |
| Camera Type: | Bullet |
| Max Resolution: | 4MP |
| Image Sensor: | 1/2.9" CMOS |
| Minimum Illumination (Color): | 0.005 Lux |
| Minimum Illumination (B/W): | 0.0005 Lux |
| IR Light LED: | 050 m |
| White Light LED: | 050 m |
| Lens Type: | fixed lens |
| Focal Length: | 2,8 mm |
| Max Aperture: | F1.4 |
| Angle of View (H): | 100° |
| Angle of View (V): | 56° |
| FPS @ D1: | 25 FPS |
| FPS @ 2MP: | 25 FPS |
| FPS @ 4MP: | 25 FPS |
| WDR: | 120dB |
| Privacy Zone: | 8 |
| Audio In: | No |
| Audio Out: | No |
| Loudspeaker: | No |
| Siren: | No |
| Microphone: | Yes |
| Alarm Input: | No |
| Alarm Output: | No |
| Micro SD Slot: | 512 GB |
| Network Port: | 1x RJ-45 (10/100Base-T) |
| Power Supply: | DC 12V, PoE (802.3af) |
| Power Consumption: | 7,2W (12V DC); 9,7W (PoE) |
| Operating Conditions: | -40°C ~ +60°C / Less than 95% RH |
| Ingress Protection: | IP67 |
| Casing: | Metal |
| AcuPick: | Yes |
| Active Deterrence: | No |
| ANPR (number plate recognition): | No |
| Dual Light: | Yes |
| Dynamic Pixelation: | No |
| Face Detection: | Yes |
| Face Recognition: | No |
| IVS: | Yes |
| Perimeter Protection: | Yes |
| People Counting: | No |
| PPE Detection: | No |
| Quick Pick: | No |
| SMD: | Yes |
| Scene Self-Adaptation (SSA): | Yes |
| Videometadata: | No |
| Special Feature: | SMD4.0, Perimeter Protection, Dual Light, AcuPick |
Warexo Cross Selling
DE-Stock: 93 products (1-3 days)
EU-Stock: Out of Stock
DE-Stock: 48 products (1-3 days)
EU-Stock: 707 products (10-15 days)
- Weight: 0.35kg
- Applicable model Bullet camera like HFW1xxx / HFW2xxx
- Applicable model Eyeball cameras, but not HDW1220RP-VF
- Dimesion Diameter 124mmx41mm
- Load Bearing: 3kg
DE-Stock: 119 products (1-3 days)
EU-Stock: 3602 products (10-15 days)