- 2,8 mm fixed lens
- H.265/H.264/MJPEG(secondary stream)Codec
- Max. IR ~50m
- Micro SD Slot
-IVS, SMD 4.0, AI SSA
- IP67
- DC12V, PoE
DE-Stock: 1 product (1-3 days)
EU-Stock: Out of Stock
- 4 Megapixel / WizSense / SMD 4.0
- 1/3" CMOS
- 2.8 mm fixed lens
- 1x IR LED, Max. IR range ~50m
- Light sensitivity colour 0.005 lux @F1.4 / black white 0.0005 lux @ F1.4
- 25 fps @ 4MP (2688 x 1520), 25 fps @ 2MP (1920 x 1080), 25 fps @ D1 (704 x 480)
- Supports H.265 / H.264+ / H.264 / MJPEG (Secondary Stream) Codec
- 120dB True WDR, Day/Night(ICR), 3DNR, AWB, AGC, BLC, HLC, AI SSA
- Micro SD card slot up to 256GB
- Built-in microphone, audio detection (noise)
- SMD 4.0 (enhanced motion detection triggered by people) / audio detection (sounds)
- Intelligent Video System (IVS): - Perimeter Protection with Object Filter Human, Vehicle for Tripwire and Area Monitoring
- Image rotation mode, 0° / 90° / 180° / 270° // Image mirroring
- IP67
- DC 12V, PoE
| Lens | Identify | Recognize | Observe | Detect |
| 2,8mm | 6,4m | 12,7m | 25,4m |
63,6m |

| Colour: | White |
|---|---|
| Camera technology: | IP |
| Camera Type: | Bullet |
| Max Resolution: | 4MP |
| Image Sensor: | 1/3" CMOS |
| Minimum Illumination: | 0,006 Lux |
| IR Light LED: | 050 m |
| Lens Type: | fixed lens |
| Focal Length: | 2,8 mm |
| Max Aperture: | F1.4 |
| Angle of View (H): | 107° |
| Angle of View (V): | 56° |
| FPS @ 2MP: | 25 FPS |
| FPS @ 4MP: | 25 FPS |
| WDR: | 120dB |
| Microphone: | Yes |
| Micro SD Slot: | 256 GB |
| Power Supply: | DC 12V, PoE (802.3af) |
| Power Consumption: | max. 7,2W |
| Operating Conditions: | -30°C ~ +60°C / Less than 95% RH |
| Ingress Protection: | IP67 |
| Casing: | Metal |
| IVS: | Yes |
| Perimeter Protection: | Yes |
| Quick Pick: | Yes |
| SMD: | Yes |
| Special Feature: | SMD4.0, IVS (tripwire, intrusion), Micro SD Slot, 50m IR |
Warexo Cross Selling
- Weight: 0.35kg
- Applicable model Bullet camera like HFW1xxx / HFW2xxx
- Applicable model Eyeball cameras, but not HDW1220RP-VF
- Dimesion Diameter 124mmx41mm
- Load Bearing: 3kg
DE-Stock: 174 products (1-3 days)
EU-Stock: 3957 products (10-15 days)
- Weight: 0.27kg
- Mast Diameter : 80-150mm
- Load Bearing: 3kg
DE-Stock: 71 products (1-3 days)
EU-Stock: Out of Stock
DE-Stock: 48 products (1-3 days)
EU-Stock: 807 products (10-15 days)
DE-Stock: 220 products (1-3 days)
EU-Stock: 325 products (10-15 days)