- 2.8 mm fix lens
- Supports H.265/H.264 codec
- 1/1 Alarm in/out and 1/1 Audio in/out
- Max. IR Range ~50m
- Micro SD Slot, IP67, IK10, ePoE
DE-Stock: 8 products (1-3 days)
EU-Stock: Out of Stock
- 1/1.8" CMOS
- 2.8 mm fix lens
- 2x IR LED, Max. IR range ~50m
- Light sensitivity colour 0.0007 lux @F1.6 / black white 0.0004 lux @ F1.6
- Supports H.265 / H.264+ / H.264 / MJPEG (secondary stream) codec
- 25 fps @ 4MP (2688×1520), 50 fps @ 2MP (1920x1080)
- 1/1 alarm in (5mA 5VDC)/out(300mA 12VDC) and 1/1 audio in/out
- 140dB True WDR, Day/Night(ICR), 3DNR, AWB, AGC, BLC, HLC, SSA
- Micro SD card slot up to 512 GB
- Privacy masking 8x areas
- IP67, IK10
- DC 12V, PoE, ePoE
Intelligent Motion Detection (SMD 3.0) with filter human, vehicle in frame
IVS Analysis Rule type: Parking Detect (6-300 sec.), Accumulation Detect, Wandering Detect
Perimeter Protection with Object Filter Human, Vehicle for Tripwire and Area Monitoring
Object Monitoring with Object Placement, Object Removal with Filter for Luggage, Bag, Crate / Non-Motorised Vehicle
Area frequency graphic (heat map) /
Face detection with metadata/attributes such as age, gender, facial expression, glasses, mouth mask, beard /
Counting people by trip wire,
Queue area alerting by waiting time and or waiting person count /
- People capture with metadata/attributes: Image of face/gender, clothing, colour, bag, hat, umbrella/.
- Vehicle capture with metadata/attributes: Image of vehicle, image of number plate / vehicle type, vehicle colour, seat belt fastened, smoking, talking on phone /
- Two-wheeler Capture with metadata/attributes: Vehicle type, Vehicle colour, Number of passengers,...
| Identify | Recognize | Observe | Detect |
| 5,8m | 11,5m | 23m |
57,5m |

This CCTV camera is compatible with the Customer Journey App, Controlex solution for tracking visitor movements, demographics, and zone-specific interactions at large commercial locations, all in compliance with data protection regulations. Learn more: APP
| Colour: | White |
|---|---|
| Camera Type: | Dome |
| Max Resolution: | 4MP |
| Image Sensor: | 1/1.8" CMOS |
| Minimum Illumination (Color): | 0.0007 Lux |
| Minimum Illumination (B/W): | 0.0004 Lux |
| IR Light LED: | 040 m |
| Lens Type: | fixed lens |
| Focal Length: | 2.8 mm |
| Max Aperture: | F1.4 |
| Angle of View (H): | 112° |
| Angle of View (V): | 58° |
| FPS @ D1: | 25 FPS |
| FPS @ 2MP: | 50 FPS |
| FPS @ 4MP: | 25 FPS |
| WDR: | 120dB |
| Privacy Zone: | 8 |
| Audio In: | 1 channel |
| Audio Out: | 1 channel |
| Loudspeaker: | No |
| Siren: | No |
| Microphone: | Yes |
| Alarm Input: | 1 channel |
| Alarm Output: | 1 channel |
| Micro SD Slot: | 256 GB |
| Power Supply: | DC 12V, PoE+, ePoE |
| Power Consumption: | 6,8W (12V DC); 8,8W (PoE) |
| Operating Conditions: | -40°C ~ +60°C / Less than 95% RH |
| Ingress Protection: | IP67 |
| Vandal Resistance: | IK10 |
| AcuPick: | Yes |
| Active Deterrence: | No |
| ANPR: | No |
| ANPR (number plate recognition): | No |
| Dynamic Pixelation: | No |
| ePoE: | Yes |
| Face Detection: | Yes |
| Face Recognition: | No |
| Heatmap: | Yes |
| IVS: | Yes |
| Number plate detection (number plate recognition): | No |
| Perimeter Protection: | Yes |
| People Counting: | Yes |
| Quick Pick: | No |
| SMD: | Yes |
| Scene Self-Adaptation (SSA): | Yes |
| Videometadata: | Yes |
| Special Feature: | Deeplight, Perimeter Protection, SMD 3.0, Parking Detect, Object Missing, ... / Face detection (attributes) / Heat map / Video metadata |
Warexo Cross Selling
- Weight: 0.36kg
- Dimesion Diameter 134.1mm x 83.5mm
- Load Bearing: 1kg
DE-Stock: 43 products (1-3 days)
EU-Stock: 251 products (10-15 days)
DE-Stock: 275 products (1-3 days)
EU-Stock: 4241 products (10-15 days)
DE-Stock: 63 products (1-3 days)
EU-Stock: 626 products (10-15 days)
DE-Stock: 171 products (1-3 days)
EU-Stock: 8928 products (10-15 days)