- 4MP/WizSense/SMD Plus 2.0
- 2,8 mm fixed lens
- H.265/H.264/MJPEG(secondary stream)Codec
- Max. IR ~30m
- Micro SD Slot
-IVS, SMD 2.0
- IP67, IK10
- DC12V, PoE
- 2,8 mm fixed lens
- H.265/H.264/MJPEG(secondary stream)Codec
- Max. IR ~30m
- Micro SD Slot
-IVS, SMD 2.0
- IP67, IK10
- DC12V, PoE
DE-Stock: 22 products (1-3 days)
EU-Stock: 160 products (10-15 days)
- 4 Megapixel / WizSense / SMD Plus 2.0
- 1/2,9" CMOS
- 2.8 mm fixed lens
- 3x IR LED, Max. IR range ~30m
- Light sensitivity colour 0.006 lux @F1.6 / black white 0.0006 lux @ F1.6
- 25 fps @ 4MP (2688 x 1520), 25 fps @ 2MP (1920 x 1080), 25 fps @ D1 (704 x 480)
- Supports H.265 / H.264+ / H.264 / MJPEG (Secondary Stream) Codec
- 120dB True WDR, Day/Night(ICR), 3DNR, AWB, AGC, BLC, HLC
- Micro SD card slot up to 256GB
- Built-in microphone, audio detection (noise)
- SMD Plus (2.0) (enhanced motion detection triggered by people)
- Intelligent Video System (IVS): - Perimeter Protection with Object Filter Human, Vehicle for Tripwire and Area Monitoring
- Image rotation mode, 0° / 90° / 180° / 270° // Image mirroring
- 1/2,9" CMOS
- 2.8 mm fixed lens
- 3x IR LED, Max. IR range ~30m
- Light sensitivity colour 0.006 lux @F1.6 / black white 0.0006 lux @ F1.6
- 25 fps @ 4MP (2688 x 1520), 25 fps @ 2MP (1920 x 1080), 25 fps @ D1 (704 x 480)
- Supports H.265 / H.264+ / H.264 / MJPEG (Secondary Stream) Codec
- 120dB True WDR, Day/Night(ICR), 3DNR, AWB, AGC, BLC, HLC
- Micro SD card slot up to 256GB
- Built-in microphone, audio detection (noise)
- SMD Plus (2.0) (enhanced motion detection triggered by people)
- Intelligent Video System (IVS): - Perimeter Protection with Object Filter Human, Vehicle for Tripwire and Area Monitoring
- Image rotation mode, 0° / 90° / 180° / 270° // Image mirroring
- Privacy masking 4x areas
- IP67, IK10
- DC 12V, PoE
- IP67, IK10
- DC 12V, PoE
| Identify | Recognize | Observe | Detect |
| 6,4m | 12,7m | 25,4m | 63,6m |

| Colour: | Black |
|---|---|
| Camera technology: | IP |
| Camera type: | Dome |
| Max Resolution: | 4MP |
| Image Sensor: | 1/2.9" CMOS |
| Minimum Illumination (Color): | 0.006 Lux |
| Minimum Illumination (B/W): | 0.0006 Lux |
| IR Light LED: | 030 m |
| Lens Type: | Fixed lens |
| Focal Length: | 2,8 mm |
| Max Aperture: | F1.6 |
| Angle of View (H): | 102° |
| Angle of View (V): | 54° |
| FPS @ D1: | 25/30 FPS |
| FPS @ 2MP: | 25 FPS |
| FPS @ 4MP: | 25 FPS |
| WDR: | 120dB |
| Privacy Zone: | 4 |
| Loudspeaker: | No |
| Siren: | No |
| Microphone: | Yes |
| Micro SD Slot: | 256 GB |
| Power Supply: | DC 12V, PoE (802.3af) |
| Power Consumption: | 5W (12V DC); 6W (PoE) |
| Operating Conditions: | -40°C ~ +60°C / Less than 95% RH |
| Ingress Protection: | IP67 |
| Vandal Resistance: | IK10 |
| Casing: | Metal |
| Acupick: | No |
| Active deterrence: | No |
| IVS: | Yes |
| Perimeter Protection: | Yes |
| Quick Pick: | No |
| SMD: | Yes |
| Special Feature: | SMD 2.0, IVS (tripwire, intrusion), Micro SD Slot, 30m IR, Built in Mic |
Skip product gallery
Warexo Cross Selling
Dahua - PFA136-B - Accessories - Junction Box
Product Nr. 13258
Material: Aluminum, Junction Box, Neat & Integrated design, Dimension (Ø x H): 110 mm x 33.5 mm, Operating Temperature: from -40ºC to +60ºC, Humidity: 0 - 90 % RH, Load Bearing: 1.0 kg
DE-Stock: 49 products (1-3 days)
EU-Stock: 364 products (10-15 days)
Dahua - PFB203W-B - Accessories - Wall Mount
Product Nr. 12130
Material: Aluminum, Wall Mount Bracket, Neat & Integrated design
DE-Stock: 1 product (1-3 days)
EU-Stock: Out of Stock