- 1 LAN
- Max. 64Mbps Incoming Bandwidth
- 1x HDMI/1xVGA
- 1 SATA Port
- 12VDC
- Face detection,IVS,SMD, AcuPick
DE-Stock: 18 products (1-3 days)
EU-Stock: 60 products (10-15 days)
- Max 64Mbps Incoming Bandwidth
- 4 BNC + 4 IP/ Max 8 channels for IP camera input, each channel up to 8MP (after IP camera activation, no rule can be used)
- Record Rate Main stream 4K@7fps / 6MP@10fps / 5MP@12fps / 4MP, 3MP@15fps / 4M-N,1080P, 720P, 960H, D1, CIF @25fps / Substream 960H@15fps / D1, CIF@25fps
- 1x HDMI and 1x VGA simultaneous video output (no Spot Monitor)
- Supports P2P Function
Intelligent video system (IVS), with advanced deep learning algorithms, rule is implemented by the recorder, IVS camera is not necessary, selection is limited by function, not all rules are possible at the same time:
Parameter settings
- EPTZ (Electronic Pan-Tilt-Zoom) in full live view (1080p resolution only), for one channel. The recorder generates the digital PTZ effect.
- Privacy protection: dynamic pixelation of faces for one channel. Can only be enabled directly on the recorder in live view (1080p resolution only). All other AI features are disabled.
- Face detection (face capture) with metadata/attributes for up to 2 channels via the recorder
- AI search: Face comparison (face identification) possible simultaneously at up to 12 frames per second, search for similarities expressed as a percentage
- AI search: Face detection (face capture) via filters with attributes: Age, gender, facial expression, glasses, mask, beard
- AcuPick: Intelligent creation of attributes for search during playback across multiple camera channels / for up to 4 channels via recorder
- AI search by attributes (age, gender, top color, top type, pants color, pants type, hat, bag, umbrella)
- Perimeter protection with object filters for people and vehicles for rules such as tripwire and area monitoring / for up to 4 channels via recorder, with 10 IVS rules each
- AI search using filters for people and vehicles
- SMD improved motion detection, for up to 4 channels, triggered by people and/or vehicles
- AI search using filters for people and vehicles
| Colour: | Black |
|---|---|
| Recorder Technology: | XVR |
| Video Input: | 004 channel |
| Recording Rate: | 064 Mbps |
| Recording Resolution: | 4K, 6MP, 5MP, 4K-N, 4MP, 3MP, 4M-N, 1080P, 720P, 960H, D1, CIF |
| Compression: | H.265+ / H.265 / H.264+ / H.264 |
| Display Resolutions: | HDMI: 3840x2160, 1920x1080, 1280x1024, 1280x720 / VGA: 1920 x 1080, 1280 x 1024, 1280 x 720 |
| HDMI: | 01 output |
| VGA: | 01 output |
| Audio In: | 01 channel (RCA) |
| HDD Ports: | 01 SATA |
| Max. HDD capacity each: | 16TB |
| USB Ports: | 2 USB Ports (2 USB 2.0 ) |
| Ethernet: | 1 RJ-45 Port (100M) |
| Power Supply: | DC 12V / 2A |
| Power Consumption: | < 7W |
| RS485: | 1 Port for PTZ Control or Alarm Box |
| Dimensions: | Compact 1U |
| AcuPick: | Yes |
| Dynamic Pixelation: | Yes |
| Face Detection: | Yes |
| Face Recognition: | Yes |
| IVS: | Yes |
| Perimeter Protection: | Yes |
| Quick Pick: | No |
| SMD: | Yes |
| Special Feature: | SMD, Perimeter Protection, Face Detection, AcuPick, RS485 |