- 2,8 mm fix lens
-Max. IR length ~30m
- PIR detector, Siren, White Light Active Deterrence
- IP67, DC 12V
DE-Stock: 15 products (1-3 days)
EU-Stock: Out of Stock
- 2,8 mm fixed lens
- 1x IR LED, max. IR range ~30m
- light sensitivity 0,005 lux @F1.6
- 25 fps @ 5MP (2880 x 1620), 25 fps @ 4MP (2560x1440), 25 fps @ 1080p (1920x1080)
- DWDR, 2DNR, BLC, HLC
- Active deterrent by 1x warm white light LED, siren alarm (3x predefined sounds)
- Motion Detector(PIR)10m Detection Range,110° Detection Angle
- 8x private masking zones via OSD menu
- IP67, DC12V
- HD/SD / Multiformat output (1x BNC connector), HDCVI / TVI / AHD / CVBS (format switching with PFM820 controller / HD/SD via OSD menu)
| Lens | Identify | Recognize | Observe | Detect |
| Wide Angle 2,8mm | 7,8m | 15,6m | 31,2m |
78m |

| Colour: | White |
|---|---|
| Camera technology: | HDCVI |
| Camera type: | Eyeball |
| Max Resolution: | 2MP |
| Image Sensor: | 1/2,7" CMOS |
| Minimum Illumination: | 0.005 Lux |
| IR Light LED: | 030 m |
| white light LED: | 030 m |
| Lens Type: | Fixed lens |
| Focal Length: | 2.8 mm |
| Max Aperture: | F1.6 |
| Angle of View (H): | 113° |
| Angle of View (V): | 60° |
| FPS @ D1: | 25 FPS |
| FPS @ 1080p: | 25 FPS |
| FPS @ 4MP: | 25 FPS |
| FPS @ 5MP: | 25 FPS |
| WDR: | DWDR |
| Video Output: | 1x BNC output: HDCVI |
| Loudspeaker: | No |
| Siren: | Yes |
| Microphone: | No |
| Power Supply: | DC 12V |
| Power Consumption: | 4,9W4,9W |
| Operating Conditions: | -40°C ~ +60°C / Less than 95% RH |
| PIR Distance: | 010 m |
| Ingress Protection: | IP67 |
| Material: | Housing plastic, Mounting-Plate plastic, Camera Housing metal |
| Active deterrence: | Yes |
| Special Feature: | warm white LED / Sirene and Light Active Deterrence / PIR detector |
Warexo Cross Selling
DE-Stock: 236 products (1-3 days)
EU-Stock: 11847 products (10-15 days)
- Weight: 0.36kg
- Dimesion Diameter 134.1mm x 83.5mm
- Load Bearing: 1kg
DE-Stock: 43 products (1-3 days)
EU-Stock: 131 products (10-15 days)
- Weight: 0.35kg
- Applicable model Bullet camera like HFW1xxx / HFW2xxx
- Applicable model Eyeball cameras, but not HDW1220RP-VF
- Dimesion Diameter 124mmx41mm
- Load Bearing: 3kg
DE-Stock: 174 products (1-3 days)
EU-Stock: 4017 products (10-15 days)