- 2.7 ~ 12 mm motor. lens, manual focus
- DWDR/2DNR/BLC/HLC
- HD/SD/Multi-format Output (switchable)
- Max. IR Range ~30m
- IP67, IK10, DC 12V
DE-Stock: 13 products (1-3 days)
EU-Stock: Out of Stock
- 5 megapixel
- 1/2.7 inch CMOS
- 2.7 ~ 12 mm motorised lens
- Max. IR range ~30m
- Light sensitivity 0.005 lux @ F1.6
- 25 fps @ 5MP (2880 x 1620), 25 fps @ 4MP (2560 x 1440), 25 fps @ 1080p (1920 x 1080)
- HD/SD / multi-format output (1x BNC connector), HDCVI / TVI / AHD / CVBS (format switching with PFM820 controller only for 1080p resolution / HD/SD via OSD menu)
- DWDR, 2DNR / BLC / HLC
- IP67/ IK10, DC 12V
- Material Aluminium
- Zoom and focus settings motorised, no auto focus, focus set manually via HDCVI signal
- To use the 5MP HDCVI camera in 16:9 display, the firmware of the XVR must be updated to the following version V4.001.0000001.0.R.200908 or a newer version.
|
DORI (Detect, Observe, Recognize, Identify) |
||||
|
Lens |
Identify |
Recognize |
Observe |
Detect |
|
Wide Angle |
6,9m |
13,8m |
27,6m |
69m |
|
Tele Zoom |
19,16m |
38,32m |
76,64m |
191,6m |
| Colour: | White |
|---|---|
| Camera technology: | HDCVI |
| Camera type: | Dome |
| Max Resolution: | 5MP |
| Image Sensor: | 1/2,7" CMOS |
| Minimum Illumination: | 0.005 Lux |
| Minimum Illumination (IR on): | 0 Lux |
| IR Light LED: | 030 m |
| Lens Type: | Motorized |
| Focal Length: | 2.7 - 12 mm |
| Max Aperture: | F1.6 |
| Angle of View (H): | 130° ~ 39° |
| Angle of View (V): | 55° ~ 19° |
| FPS @ 1080p: | 25 FPS |
| FPS @ 4MP: | 25 FPS |
| FPS @ 5MP: | 25 FPS |
| WDR: | DWDR |
| Video Output: | 1x BNC output: HDCVI |
| Power Supply: | DC 12V |
| Power Consumption: | Max. 5.5W |
| Operating Conditions: | -30°C ~ +60°C / Less than 95% RH |
| Ingress Protection: | IP67 |
| Vandal Resistance: | IK10 |
| Special Feature: | IP67 / Multiformat / Multi-language OSD / motor. zoom, manual focus |
Warexo Cross Selling
DE-Stock: 236 products (1-3 days)
EU-Stock: 11824 products (10-15 days)
DE-Stock: 19 products (1-3 days)
EU-Stock: 20 products (10-15 days)
- Weight: 0.29kg
- Dimesion Diameter 134.1mm x 83.5mm
- Load Bearing: 1kg
DE-Stock: 42 products (1-3 days)
EU-Stock: Out of Stock
DE-Stock: 4 products (1-3 days)
EU-Stock: 100 products (10-15 days)
DE-Stock: 26 products (1-3 days)
EU-Stock: Out of Stock
DE-Stock: 315 products (1-3 days)
EU-Stock: 4703 products (10-15 days)
- Support working with indicator light
- Support -30°C ~ +70°C wide-range temperature operation
- Accurate overcurrent, overvoltage protection
DE-Stock: 54 products (1-3 days)
EU-Stock: 291 products (10-15 days)