- 2,8 mm fix lens
- Max. 25fps@1080P
- white Licht und IR LED
- HD/SD/Multi-format Output (1 BNC)
- Built in Mic
- 130 dB true WDR, 3DNR,BLC,HLC
- IP67, DC12V
DE-Stock: 14 products (1-3 days)
EU-Stock: Out of Stock
- 2 Megapixel / Dual Illuminator (only with XVR-I)
- 2.8 mm fixed lens
- 25 fps @ 1080P
- 4x IR LED, max IR range ~40m
- 4x warm white light LED, max LED range ~40m
- Light sensitivity 0.001 lux / F1.0
- Built-in microphone (can be disabled in OSD menu)
- 8x private masking zones via OSD menu
- 130dB true WDR, 3DNR, BLC, HLC
- IP67, DC12V
- Material Metal
- HD/SD / Multiformat output (1x BNC connector), HDCVI / TVI / AHD / CVBS
- Intelligent Dual Illumination (only with XVR-I)
With its intelligent dual illumination mechanism, the camera automatically turns on the white light when the Perimeter Protection/SMD Plus function of the XVR-I detects a target in the control area. When the target leaves the control area, the camera automatically switches from the white light to the IR illuminator.

| Lens | Identify | Recognize | Observe | Detect |
| Wide Angle 2,8mm | 4,2m | 8,4m | 16,9m |
42,2m |

| Colour: | White |
|---|---|
| Camera technology: | HDCVI |
| Camera type: | Eyeball |
| Max Resolution: | 2MP |
| Image Sensor: | 1/2,8" CMOS |
| Minimum Illumination: | 0.001 Lux |
| IR Light LED: | 040 m |
| white light LED: | 040 m |
| Lens Type: | Fixed lens |
| Focal Length: | 2.8 mm |
| Max Aperture: | F1.0 |
| Angle of View (H): | 101,8° |
| Angle of View (V): | 54,4° |
| FPS @ 720p: | 25 FPS |
| FPS @ 1080p: | 25 FPS |
| WDR: | 130dB |
| Video Output: | 1x BNC output: HDCVI |
| Loudspeaker: | No |
| Siren: | No |
| Microphone: | Yes |
| Power Supply: | DC 12V |
| Power Consumption: | Max. 7W |
| Operating Conditions: | -40°C ~ +60°C / Less than 95% RH |
| Ingress Protection: | IP67 |
| Casing: | Metal |
| Dual Light: | Yes |
| Special Feature: | Dual Illuminator / white LED, 40m distance / IR LED 40m / Built-in Mic / Multiformat / Multi-language OSD |
Warexo Cross Selling
- Weight: 0.29kg
- Dimesion Diameter 134.1mm x 83.5mm
- Load Bearing: 1kg
DE-Stock: 42 products (1-3 days)
EU-Stock: Out of Stock
DE-Stock: 15 products (1-3 days)
EU-Stock: Out of Stock
DE-Stock: 14 products (1-3 days)
EU-Stock: 537 products (10-15 days)