- 8MP/1/1,8" CMOS
- 2,7 ~ 13,5mm / H96°-24°/V51°-13°
- 4x white Light LED 30m
- build-in-mic, speaker
- IP66, DC12V, PoE
- IVS, SMD3.0, Auto Tracking
- 2,7 ~ 13,5mm / H96°-24°/V51°-13°
- 4x white Light LED 30m
- build-in-mic, speaker
- IP66, DC12V, PoE
- IVS, SMD3.0, Auto Tracking
DE-Stock: 3 products (1-3 days)
EU-Stock: Out of Stock
- WizSense / WizColor / Auto Tracking Lite
- 8 megapixels
- 1/1.8" inch CMOS
- 3.6 mm / H93° / V49°
- 4x warm white light LEDs, max. LED range ~30m
- Light sensitivity colour 0.05 lux @F1.6 / black and white 0.005 lux @ F1.6
- 25 fps @ 8MP (3840x2048), 25 fps @ 4MP (2560x1440), 25 fps @ 1080P (1920x1080)
- Pan/tilt range: Pan: 0° ~ 345° limited; Tilt: 0° ~ 90°
- Preset 300x
- tour 8x
- no pattern, no scan
- Idle motion preset (DMSS APP)
- Supports H.265+ / H.265 / H.264+ / H.264 / MJPEG (secondary stream) codec
- WDR 120dB, day/night auto (ICR), 3DNR, AWB, AGC, BLC, HLC
- Micro SD card slot up to 512GB
- Audio detection (noises)
- Built-in microphone
- Built-in speaker / siren
- IP66
- PoE (802.3af), DC 12V 1A
- SMD 3.0: Improved motion detection (triggered only by people or vehicles in the image)
- Intelligent Video System (IVS), one selection possible per preset between:
- Perimeter protection with object filter for people and vehicles for tripwire and area monitoring
(prevents false alarms caused by animals, trees, bright light, etc.)
- Auto Tracking Lite via IVS rule
- Active deterrent via white LED light alarm, sound alarm (1 predefined sound and import of 10 user-defined sounds)
- Scope of delivery: 1x wall mount
DORI (Detect, Observe, Recognize, Identify) Distance
Full zoom
Detect 72 m / Observe 28,4 m / Recognise 14,4 m / Identify 7,2 m
The precision of PTZ camera presets may vary depending on the series. For applications requiring high accuracy, we recommend selecting a model with enhanced precision. We are happy to assist you with this.
| Colour: | White |
|---|---|
| Camera technology: | IP |
| Camera type: | PT |
| Max Resolution: | 8MP |
| Image Sensor: | 1/1,8" CMOS |
| Minimum Illumination (Color): | 0,0005 Lux |
| IR Light LED: | no IR |
| white light LED: | 030 m |
| Lens Type: | Motorized |
| Focal Length: | 3,6 mm |
| Max Aperture: | F1.0 |
| Angle of View (H): | 93° |
| Angle of View (V): | 49° |
| FPS @ D1: | 25 FPS |
| FPS @ 1080p: | 25 FPS |
| FPS @ 4MP: | 25 FPS |
| FPS @ 8MP: | 25 FPS |
| WDR: | 120dB |
| Audio In: | No |
| Audio Out: | No |
| Loudspeaker: | Yes |
| Siren: | Yes |
| Microphone: | Yes |
| Alarm Input: | No |
| Alarm Output: | No |
| Micro SD Slot: | 512 GB |
| Network Port: | 1x RJ-45 (10/100Base-T) |
| Power Supply: | DC 12V, 1A / PoE (802.3af) |
| Power Consumption: | Max. 9.5W |
| Operating Conditions: | -10°C ~ +50°C / Less than 95% RH |
| Ingress Protection: | IP66 |
| Material: | plastic |
| Acupick: | No |
| Active deterrence: | Yes |
| ANPR (number plate identification): | No |
| Autotracking: | Yes |
| Dual Light: | No |
| Dynamic pixelation: | No |
| Face Detection: | No |
| Face Recognition: | No |
| IVS: | Yes |
| Perimeter Protection: | Yes |
| People counting: | No |
| PPE Detection: | No |
| Quick Pick: | No |
| SMD: | Yes |
| Videometadata: | No |
| Special Feature: | Active deterrence / Autotracking Lite / IVS: Tripwire, area monitoring / LEDActive deterrence / Autotracking Lite / IVS: Tripwire, area monitoring / LED |