- 2x 2.8mm fixed lens
- Max. IR Range ~30m
- Built-in Mic
- IVS, SMD3.0, Alarm In/Out
- IP67, IK10
- DC 12V, PoE+
DE-Stock: 18 products (1-3 days)
EU-Stock: 26 products (10-15 days)
- 2x 4 Megapixel / WizSense / Dual Light
- 2x 1/2.7’ inch CMOS
- 2x 2.8 mm fixed lens (2x H 101.5°)
- 8x Multi LED
- Warm white light LED, up to 20m range
- IR light LED, up to 30m range
- Light sensitivity colour 0.006 lux @F1.6 / black white 0.0006 lux @ F1.6
- 20 fps @ 4MP (2688 x 1440), 25 fps @ 4MP (2560 x 1440), 25 fps @ D1 (704 x 576)
- Supports H.265 /H.264 /MJPEG (secondary stream) codec
- 120dB True WDR, Day/Night(ICR), 3DNR, AWB, AGC, BLC
- 1/1 Alarm In (5mA 3-5V DC)/ Out(300mA 12V DC) and 1/1 Audio In/Out
- Micro SD slot up to 256GB
- Built-in microphone, audio detection (sounds)
- 4x private masking zones
- Image rotation mode, 0° / 90° / 180° / 270°
- IP67, IK10
- DC 12V, PoE+
- Camera occupies two channels in the recorder
- SMD Plus (SMD 2.0) (improved motion detection triggered by people and/or vehicles)
- Perimeter protection with human and vehicle object filter for tripwire and area monitoring
DORI (Detect, Observe, Recognise, Identify)
Lens 2.8mm: Detect 63.6m / Observe 25.4m / Recognise 12.7m / Identify 6.4m
Smart Dual Illumination
The Dahua Smart Dual Illuminators technology uses an intelligent algorithm to recognise targets. Normally, the IR illuminator is turned on at night; when the target appears in the surveillance area, the warm light is turned on and the camera records the full-colour video and important event information. This means that the camera combines snapshot and video with full colour image. When the target is outside the surveillance area, the warm light is switched off and the IR illuminator is switched on, efficiently reducing light pollution.

| Colour: | White |
|---|---|
| Camera technology: | IP |
| Camera Type: | Dome |
| Max Resolution: | 4MP |
| Image Sensor: | 2x 1/2,7" CMOS |
| Minimum Illumination (Color): | 0.006 Lux |
| Minimum Illumination (B/W): | 0.0006 Lux |
| IR Light LED: | 030 m |
| Lens Type: | fixed lens |
| Focal Length: | 2x 2.8 mm |
| Max Aperture: | F1.6 |
| Angle of View (H): | 101,5° |
| Angle of View (V): | 54,7° |
| FPS @ D1: | 25 FPS |
| FPS @ 1080p: | 25 FPS |
| FPS @ 4MP: | 20 FPS |
| WDR: | 120dB |
| Audio In: | 1 channel |
| Audio Out: | 1 channel |
| Loudspeaker: | No |
| Siren: | No |
| Microphone: | Yes |
| Alarm Input: | 1 channel |
| Alarm Output: | 1 channel |
| Micro SD Slot: | 256 GB |
| Power Supply: | DC 12V, PoE(802.3af) |
| Power Consumption: | 13W (12V DC); 15,8W (PoE) |
| Operating Conditions: | -40°C ~ +60°C / Less than 95% RH |
| Ingress Protection: | IP67 |
| Vandal Resistance: | IK10 |
| AcuPick: | No |
| ANPR (number plate recognition): | No |
| Dual Light: | Yes |
| Dynamic Pixelation: | No |
| Face Detection: | No |
| Face Recognition: | No |
| IVS: | Yes |
| Perimeter Protection: | Yes |
| People Counting: | No |
| Quick Pick: | No |
| SMD: | Yes |
| Videometadata: | No |
| Special Feature: | SMD Plus, IVS: Tripwire, Intrusion, / Built-In Mic |
Warexo Cross Selling
- Load capacity: 1 kg
- Mount for box camera
DE-Stock: 4 products (1-3 days)
EU-Stock: 27 products (10-15 days)